Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Unde traieste... caviarul?
Saptamana aceasta am testat si cunostintele gastronomice ale sefilor din administratia judetului, mirandu-ne ca acestia nu s-au obisnuit prea bine cu ceea ce mananca pe la receptiile la care sunt invitati. Intrebarea a fost: “Unde traieste caviarul?” Si… n-am aflat.
“Unde traieste? In bucatarie, daca nu ma insel. Nu vreau sa dau cu bota in balta. E un fel de peste, ceva in genul asta. Traieste in apa marilor si oceanelor. Unde altundeva? Nicidecum in cursurile de apa sau in vai”, a specificat Marcel Garda, primarul din Cernesti. N-ati reusit sa nu dati cu… “bota in balta”. Poate pentru ca “de ce fuge omul, nu scapa”.
Dialogul cu Felicia Chira, secretarul primariei din Cavnic a fost scurt si elocvent, chiar daca napadit pe alocuri de curiozitate (specific feminin): “caviarul? Dar cum mi-ati gasit numarul de telefon? De ce ma intrebati pe mine? Alo, alo, nu se mai aude, alo!” Si “nu s-a mai auzit nimic”, dar pentru a demonstra ca nu degeaba ziaristii sunt enervant de insistenti, am revenit cu un apel, insa la respectivul numar de telefon a raspuns o voce masculina, care ne-a spus ca “secretara” disparuse. Probabil era intr-un colt si isi facea mea culpa. Atunci o intelegem, dar sa nu se mai repete.
“Da, sunt pe drum. Vin de la Bucuresti. Poftim? Nu va aud bine. Nu va inteleg bine. Nu, nu, nu inteleg”, a cotit-o Vasile Boitor, primarul din Asuaj. Numai o clipa, sa ne intelegem. Cand spuneati Bucuresti, nu va refereati la restaurantul cu acelasi nume din Baia Mare (desi asta si-a schimbat titulatura).
“Pai, caviarul este o… scoica. O mancare din mare si din oceane. Ma luati asa. Stiti, ma uit la televizor”, ne-a lamurit Zoltan Incze, primarul din Coltau. Apoi, trezit parca dintr-o pasa neagra, apropo de icre negre, primarul fara sediu la Primarie (adica sediul este, dar se confunda cu insasi casa primarului!) si-a dat singur nota, rectificand raspunsul anterior. Probabil voia sa evite o restanta pentru sesiunea din vara. “Stati putin! Parca am spus o prostie? Nu e bine, nu? Caviarul se face din peste. Este un soi de icre”, a adaugat Incze.
Raspuns corect: caviarul este denumirea purtata de icrele negre preparate prin sarare.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.