Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Criogenia creierului
Inceputul de an s-a caracterizat printr-un frig obraznic, ce nu s-a sfiit sa se intinda pana in primavara. Pentru multi, a fost o scuza buna pentru a nu face nimic (mai ales in administratie, unde intreaga activitate se rezuma la telefoanele din birou). Pentru altii, un astfel de ger ar fi solutia ideala pentru a salva tara. Baietii de la trupa Taxi au lansat acum cativa ani o piesa de succes cu titlul ”Criogenia”, in care propuneau ca in loc sa ne chinuim intr-o vesnica tranzitie din care oricum nu intelegem nimic, mai bine ne congelam si ne trezim peste 100 de ani. Avand banuiala ca le vom pune mici probleme de semantica, i-am intrebat pe istetii administratiei noastre cum comenteaza afirmatia: criogenia salveaza Romania.
”Criogenia? Stiti, eu nu ma am cu termenii. Nu-s eu cu manelele si cu astea. Nu-mi plac. Aici pe la noi ascultam muzica populara autentica. Nu comentez. Adica, nu stii, nu te baga. Nu ma stiu cu muzica asta noua. Au aparut acuma interpreti ca ciupercile dupa ploaie. Mai ascult Tom Jones”, si-a dat cu parerea Vasile Maris, primarul din Viseu de Jos, ramas probabil fixat pe ideea ca, in general, in taxi se asculta manele (bleh!).
Suparici-suparici, Gheorghe Moldovan, primarul din Vadu Izei, si-a adus aminte ca nu l-am fi vorbit „de bine” prin paginile publicatiei noastre si ne-a stropsit ca la el, ”peste deal”: ”Nu ma mai sunati pe numarul asta, va rog frumos! Sunati la Primarie si vedeti acolo ce functionari va vor da informatii, ca eu nu doresc. Scrieti numai prostii in ziar.” Era mai nimerit sa-l intrebam cum sta treaba cu radiestezia? Pen’ ca avem niste surse ce se juruie cu mana pe Scriptura ca primaru’ e la mare concurenta cu cei de la Vital sa „baje” apa in comuna. Si pe cai mult mai bioenergetice.
”Prea multe nu pot spune, sunt acum la Sighetu Marmatiei. Veniti o data pe la noi la Primarie si mai vorbim. Sunt prins si eu acum”, si-a scuzat lipsa de concentrare Ioan Covaci, primarul din Sarasau. Nu trebuie sa ne confirmati ca nu stiti. Nu sunteti singurul, daca va consoleaza.
Raspuns corect: intrebarea viza sensul cuvantului „criogenie” care inseamna producerea artificiala a frigului.
Ciprian DRAGOS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.