Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 10 Aprilie , 2006
Cu niste treaba prin Parlament...
Cand va fi gata, si doar Dumnezeu stie cand va fi, Catedrala Mantuirii Neamului din Bucuresti va deveni cea mai inalta cladire din Romania, depasind actualul record detinut de Hotelul Intercontinental (80 m.). Totusi, recordul in materie de constructii ramane in Maramures, cu o impunatoare realizare de 350 m. Cu toate ca a fost intens mediatizata, constructia cu pricina a fost uitata de maramureseni. “Care este cea mai inalta constructie din Romania? Dar din lume?”, i-am intrebat pe parlamentarii nostri, cei pusi sa reprezinte judetul. Ne mai miram? “Este constructia care urmeaza sa se faca. Ce sa-ti mai spun? Parlamentul e foarte aproape de preocuparile mele (eminamente genial, foarte aproape de preocuparile doamnei deputat..., n.red.). Mai, Ciprian, mai, tu vrei sa ma prinzi cu orice pret. Ah, esti dragut, stii?” A fost deputatul PRM de Maramures, Angela Buciu, care si-a adus aminte ca mai are din cand in cand si “neste” treaba pe la Parlament, institutie care intra colateral in preocuparile dansei. Aproape ca l-am inteles pe Radu Stroe cand a uitat ca Maramuresul se invecineaza cu Clujul (harta se vede altfel din Bucuresti), dar sa nu stie o “peremista” de suflet ce si cum cu judetul ei... e grav. Ca din intamplare, rasfoind agenda cu numere de telefon am dat peste cel al lui Ioan Buda. Cum cine e? Fostul prefect. Da, este inca deputat. “Nu stiu. Oricum, ma treci la pierderi. Ca alta data mai stiam. Cand eram tanar, ca tine, ma ocupam si eu cu de astea, dar acum... sunt cu organizarea”, a raspuns Buda. La fostul prefect e si mai grav, dar poate scapa de “organizarea” asta si se apuca din nou de treburi serioase, ca in tinerete. Singurul care a stiut a fost consilierul municipal Ovidiu “EKKA” Pop. Constructor, prin pregatire. “La noi este turnul Combinatului, de peste 300 de m. Iar in lume, constructia din Taipei”, a conchis Pop. Ceea ce e foarte corect. Domnilor din Parlament, se aude? Raspuns corect: cea mai inalta constructie din Romania este cosul (turnul) Combinatului Phoenix (din Baia Mare, domnilor parlamentari), cu 350 m. Pe plan mondial, recordul e detinut de Taipei 101, din capitala Taiwanului (509 m), urmat de turnurile gemene Petronas, din Kuala Lumpur, Malayezia (452 m) si Sears Tower din Chicago (442 m).
Ciprian DRAGOS
ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.