Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/vasyl-boiechko-in-vizita-la-sighetu-marmatiei.jpg)
Consulul general al Ucrainei la Suceava, Vasyl Boiechko, în vizită la Sighetu Marmației
Vasyl Boiechko, consulul general al Ucrainei la Suceava, a efectuat o vizită miercuri, 26 septembrie, la Sighetu Marmației. Acesta a fost întâmpinat la Primăria Municipiului de edilul orașului, Ovidiu Gheorghe Nemeș.
După o serie de discuții purtate în prezența prefectului județului Maramureș, Sorin Rednic și a președintelui filialei Maramureș a Uniunii Ucrainienilor din România, Miroslav Petrețchi, a avut loc o Conferință de Presă desfășurată în Sala Transit.
Întâlnirea a avut ca temă principală dezvoltarea parteneriatelor intercomunitare pe mai multe domenii de activitate, social, economic și cultural.
„Suntem onoraţi de vizita consulului general al Ucrainei la Suceava, excelența sa Vasyl Boiechko. Avem o colaborare consacrată cu unele comunități românești din Ucraina, cum ar fi cea din Colomea, cu care suntem înfrățiți, însă pe viitor îmi doresc să depășim nivelul cultural al acestor relații și să trecem la cele economice. Am putea spune că primii pași au fost făcuți, întrucât există sigheteni care au investit în Ucraina, dar și cetățeni ucrainieni care și-au manifestat dorința de a investi în municipiul nostru", a declarat primarul Ovidiu Nemeș.
Rând pe rând, gazdele i-au urat bun venit invitatului de onoare, adresându-i câteva cuvinte sau prezentându-i cele trei proiecte transfrontaliere pentru care se speră a găsi promovabilitate.
La finalul Conferinței de Presă, care a durat aproximativ o oră, consulul general al Ucrainei, dar și gazdele au răspuns întrebărilor adresate de jurnaliștii prezenți în sală.
Întâlnirea de astăzi a fost considerată a fi un prim pas în consolidarea relaţiilor intracomunitare şi atragerea de noi fonduri pentru dezvoltarea economică, socială și culturală.