Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 19 Martie , 2007
Consilieri si functionari la… harlet
Primarul Baii Mari, Cristian Anghel, a organizat saptamana trecuta o conferinta de presa. Nu este o lauda, ci o critica pentru ceilalti primari din judet (tolerati cu perseverenta de autoritatile judetene), care trateaza cu indiferenta legile ce fac referire la transparenta in institutiile publice. Revenind la cele intamplate saptamana trecuta, va spunem ca la conferinta primarului a fost prezent si „omul verde”. Mai exact, se poate spune ca a fost „omul verde vitezoman”, iar daca vreti si mai exact, va spunem ca a fost un reprezentant al Ocolului Silvic Baia Mare.
Ne-am permis sa-i spunem „vitezoman” pentru ca imediat dupa ce si-a terminat „spiciul”, a plecat. Nu putem spune ca discursul silvicului a fost unul din categoria celor „ce tari suntem noi! actiunea asta daca-i mediatizata o sa dea bine cand ne vom face raportul de activitate”, dar va putem spune ca s-a referit la o campanie de sadire de arbori si alte actiuni pe linie silvica (concurs de desene, simpozion, vernisaj si atentie ca-i tare (!), realizarea unui poster). Este chiar binevenita promisiunea sadirii a peste 33 de mii de puieti (ca vorba ceea „100 tot s-or prinde”), insa cel mai mult ne-a placut initiativa de a-i pune la coada harletului pe angajatii Primariei Baia Mare si pe consilierii locali.
Primarul a si stabilit ca dupa sedinta Consiliului Local (CL) din 27 martie, consilierii se vor duce la actiunea de impadurire, supranumita si „vino mama sa ma vezi cum lucrez la spatii verzi”, a citat Anghel.
Pe scurt...
Ei bine, dupa prestatia informativa si autolaudativa a „omului verde” de la Ocolul Silvic, primarul a trecut in revista niste „chestii” (vorba unui coleg de-al sau liberal, primar inalt intr-un oras cu partii). Pe scurt, Anghel a anuntat ca se fac eforturi de urgentare a solutionarii dosarelor privind legile proprietatii, ca se lucreaza la inventarierea si evaluarea patrimoniului din domeniul public, ca se monitorizeaza si ca se vor face in curand publice ultimele noutati ce tin de programul ISPA, ca la urmatoarea sedinta de CL se va discuta de un regulament privind iluminatul public (cu indicatori de performanta), ca Primaria vrea intalniri cu asociatiile de proprietari (pe probleme de salubrizare, informare etc), ca se va face o licitatie pentru marcaje rutiere, ca in 20 martie sunt alegeri pentru Consiliul Local al tinerilor si al copiilor si ca baimarenii vor avea un nou pretext de socializare cu reprezentantii oraselor cu care sunt infratiti, care vin in vizita in oras.
Cireasa de pe tort a venit insa catre final, cand primarul a tinut sa informeze „cate gunoaie s-au strans in prima saptamana din cadrul campaniei de curatenie de primavara”. El a spus ca n-o sa faca referire la zona politica (glumita destul de „rasuflata” insa totusi cea mai buna picanterie din sedinta), ci la gunoaiele adunate de cei de la salubrizarea stradala si de cei care au facut curatenie in centru si in cateva cartiere, care au reusit sa colecteze peste 12 mii mc de gunoi. Puteam sa scriem o pagina intreaga despre salubrizare si campania de curatenie de primavara dupa cate informatii ni s-au dat la Primarie, insa nu facem asta pentru ca nu am primit evidenta trierii gunoiului pe categorii, nu ni s-a spus cate persoane au facut mizerie (pe categorii de varsta) etc. Am glumit.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.