Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 15 August , 2005
Complicatii in cazul primarului demis!
Fiind in concediu medical, ex-primarul din Remeti primeste in continuare salariu
Am crezut ca, dupa mai bine de doi ani in care am scris despre activitatea primarului din Remeti, vom lua o binemeritata pauza. N-a fost sa fie, pentru ca, desi demis oficial, primarul nu se lasa! Si-a luat concediu medical, calitate in care beneficiaza in continuare de indemnizatia acordata de lege. Reamintim ca in urma cu cateva luni, Stefan Halas a fost condamnat la 1 an de inchisoare, pentru infractiunile de fals si uz de fals in documente oficiale. De-a lungul ultimilor ani (a castigat primaria comunei inca in anul 2000), Halas a comis o serie de fapte care i-au adus o suita de dosare penale. In ultimul dintre acestea, in care a fost acuzat de niste nereguli legate de ajutoarele sociale, “in luna iunie dosarul s-a inchis. Halas a beneficiat doar de o amenda administrativa, pentru ca nu s-au intrunit probe suficiente pentru a-l trimite in judecata, iar faptele erau minore”, au declarat surse de la Parchetul de pe langa Judecatoria Sighetu Marmatiei. In acest moment, Halas este bine-mersi, cu toate ca nu mai este primar.
Imediat dupa ce Prefectura a anuntat iminenta sa demitere (amanata exasperant), Halas cel istet s-a dat lovit in aripa si a intrat in concediu medical. In calitate de bolnav, Stefan Halas s-a dus la statiune la Felix, a chefuit pe la cateva nunti si a anuntat hotarat ca perioada in care se afla in concediu medical (si in care va primi indemnizatia aferenta, respectiv neputand fi efectiv demis din functia detinuta) va expira abia la 1 septembrie! Asta in cazul in care boala sa nu se va agrava, spunem noi. Mai stii, poate o va mai duce cativa ani pe patul de suferinta ori se va pensiona direct din postul de primar demis-nedemis.
Actualul primar interimar, Vasile Sofinet, este edil-sef numai cu numele, din moment ce Halas se afla, de asemenea, pe o pozitie aproximativ identica. Cum ar veni, comuna Remeti are in acest moment doi primari! Am solicitat pozitia oficiala a Prefecturii despre acest subiect, iar raspunsul primit poate fi catalogat drept evaziv si expeditiv: “pozitia institutiei Prefectului cu privire la situatia de la Primaria Remeti este: prefectul Gyöngyike Böndi a emis ordinul nr. 186, din data de 27 iunie 2005, de incetare de drept a mandatului primarului Stefan Halas. Ordinul dat ramane valabil pana cand o instanta de judecata nu se pronunta in alt fel, printr-o hotarare definitiva si irevocabila”. Am cerut detalii despre concediul lui Halas, dar nimeni nu stie nimic. Totusi (sa stam linistiti?), ni s-a spus ca aspectele amintite de noi vor fi transmise organelor abilitate care vor demara o ancheta pentru depistarea eventualelor ilegalitati.
Solicitam Prefecturii sa verifice de urgenta situatia la fata locului, si daca se adevereste ca Stefan Halas se afla in concediu de boala in calitate de primar, sa ia hotarat masurile ce se impun! De asemenea, cerem prefectului Gyongyike Bondi sa-si faca treaba pana in capat. Adica, sa-l demita si pe topograful Primariei Remeti care, desi a fost condamnat la 8 luni de inchisoare in acelasi dosar ca si Halas, continua sa-si exercite profesia atat de delicata, in aceeasi Primarie. Vom reveni.
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.