Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 3 Iulie , 2006
Comert la standarde germane
SnowFox International ofera anvelope la standarde germane. Anvelope produse de cele mai prestigioase firme din domeniu pot fi achizitionate de la SnowFox International.
SnowFox International incearca sa aduca metodele comertului german in Baia Mare. Societatea vinde cele mai prestigioase marci de anvelope, folosind modelul unui partener german. Stelian Boariu, unul dintre asociatii SnowFox, a plecat in Germania ca si sportiv si s-a intors om de afaceri.
Reporter: Cum ati ajuns in la comertul cu anvelope?
Stelian Boariu: Foarte simplu. Am parasit Baia Mare in 1991, din motive sportive. Jucam popice si am ajuns la un club din Germania. Intamplarea a facut ca patronul clubului la care activez sa fie implicat in comertul cu anvelope. Dupa trei ani, mi-am spus ca ar fi bine sa incep in Romania o afacere in acest domeniu. Asa ca in 1995, am inceput. Firma din Germania este puternica, are 18 filiale in Germania si sase in Ungaria. Firma SnowFox International este de fapt un parteneriat cu partea din Germania. Partea romaneasca este reprezentata de mine si de cumnatul meu.
Rep.: Este aceasta o afacere costisitoare?
S.B.: Este un fel de comert foarte costisitor. Dotarea cu aparatura de performanta se ridica la cateva zeci de mii de euro. Cred ca aparatura pentru echipamente ajunge pana la 60.000 de euro. In schimb, sa ai pe stoc tot ce-ti trebuie este o investitie costisitoare. Stocul inghite foarte multi bani. Noi avem in depozit anvelope de cateva milioane de euro.
Rep.: Va ajuta relatia cu firma din Germania?
S.B.: Ne ajuta foarte mult. Fiind o firma mare are posibilitatea sa negocieze preturi mai bune cu producatorii. De aceste negocieri beneficiem si noi, astfel incat avem posibilitatea sa prezentam cele mai bune preturi la anumite tipuri de anvelope.
Rep.: Lucrati cu anvelope second-hand?
S.B.: Nu. Marfa second-hand implica multe riscuri pe care eu nu vreau sa mi le asum. Pentru o anvelopa uzata nu poti garanta. Eu ce fac daca persoana caruia i-o vand are un accident, iar cei de la asigurari constata ca accidentul a avut loc din vina anvelopelor? Prefer sa vand produse noi, pentru care producatorul ofera garantie. Nu vreau sa raspund pentru viata nimanui.
Rep.: Lucrati cu anumiti producatori?
S.B.: Cu cele mai mari firme de renume din domeniu. Lucram doar cu cei care produc anvelope de calitate superioara si medie. Dar avem contracte si cu doua firme care produc la preturi mai accesibile, pentru a avea o oferta si pentru persoanele cu putere financiara mai scazuta.
Rep.: In ultimii ani, numarul masinilor din judet a crescut considerabil. S-au inregistrat schimbari pe piata anvelopelor?
S.B.: Exista o schimbare, dar nu se simte atat de mult pe cat ar trebui. Din pacate, avem multi comercianti care nu-si cunosc marfa pe care o vand, nu cunosc gamele potrivite pentru fiecare autoturism in parte. Toti acesti neprofesionisti aduc mari prejudicii comertului.
SnowFox International se afla pe Bulevardul Independentei nr. 36 A, telefon/fax: 0262/275089.
Mihaela MIHALEA
mihaela@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.