Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 10 Martie , 2008
coltul meu: Afaceri cu gust de ciocolata amara
O poveste mizerabila este in curs de desfasurare la fostul Muzeu Judetean. O persoana cu o functie de conducere pe domeniul economic a produs o paguba mare. Mijloacele folosite sunt din arsenalul infractorilor. Desi, cei care au atributiuni de control au stabilit clar ca este vorba de o infractiune clara, prin targ umbla povesti cu „v-am spus eu ca se doreste divizarea Muzeului Judetean pentru a se cheltui banul public multiplicat de trei ori”. Este adevarat ca sumele sunt mai mari. Dar si rezultatele.
Pe vremea Mesterului Manole, a fost an in care s-au dat pentru conservare (opere de arta) cateva milioane de lei, de nu puteai cumpara nici o rama. Atunci nu a fost o problema pe ce se cheltuieste banul public. Un Mester impartea discretionar banii primiti de la Consiliu Judetean, adica banii poporului. Sau poate ar trebui ca orasul sa aiba un singur Muzeu, cat mai mare daca se poate, la care un pensionar sa conduca alaturi de o profesoara si vreo doi trepadusi adusi pe post de „consultanti”. Pentru carcotasii de acum ar fi trebuit atunci sa scriem cum s-au facut angajari dupa criterii de cumetrie cu sefi din CJ. Cati dintre ei mai sunt pe acolo (diverse posturi) si cati au fost angajati acum pe criterii de performanta. Valoarea a deranjat intotdeauna. Materialul pe care il publicam in acest numar, legat de furturile de la Muzeu, demonstreaza ca de foarte multi ani au loc afaceri necurate la Muzeu. In alta parte are loc o alta trasnaie. La fostii democrati este un lider care a ajuns pe o functie importanta. De atunci, democratul crede ca poate cere orice. Si a cerut intelegere pentru a demara o afacere de familie. Nu faptul ca vrea omul sa faca o afacere este deranjant, ci modul cum a procedat. Ameninta in stanga si in dreapta. Mare e Parcarea…!
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.