Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 30 Ianuarie , 2006
Coltu meu / Grigore Man, laaasa-ne!
Directorul Muzeului Judetean, Grigore Man, a ajuns subiect de polemica pe ici-colo. Ca sa vezi ce important este personajul... Sunt unii suparati ca aceasta „institutie-mamut” se va sparge in trei bucati, fiecare cu o conducere. Se pare ca durerea e la Muzeul de Arta, unde posibilul director e Tiberiu Alexa.
Plecand de la acestea, s-a ajuns la teoria conspiratiei. Vezi, Doamne, fortele intunericului comploteaza pentru ca un alt Muzeu, cel de la Sighet sa primeasca bani mai multi etc.
Acceptam ca toate cele de mai sus, chiar asa, in amestecul acela din care nu intelegi nimic, ar fi adevarat, ce-i…. grija pe multi ca mai multe institutii de cultura vor deveni independente si vor avea o conducere care nu este Grigore Man?
Din intamplare am asistat sau chiar am scris materiale legate de activitatea directorului de la Muzeul Judetean. Rar mi-a fost dat sa vad un director asa de slab profesional. Acest Man, fost pe la Inspectoratul Scolar candva (cum a plecat de acolo, ce se spune de activitatea lui este o alta poveste) nu are nimic in comun cu activitatea celei mai importante institutii de cultura din judet. E un directoras ajuns pe aceasta functie dupa nenorocitul algoritm politic. Nu are importanta ca este PSD. Important e ce a facut si ce ar face in continuare.
Anul trecut, la sfarsitul lui 2005 a organizat o conferinta de presa in care a expus cateva din proiectele pe acest an. Nu pot sa spun ca m-a umflat rasul ascultandu-l cum ne ameteste cu niste proiecte- prostioare, dar.. Parerea mea!
Avand in vedere ca la noi nu prea se face activitate culturala din lipsa de institutii, normal ar fi fost ca Muzeul Judetean sa fie varful de lance al activitatii culturale. Normal ar fi fost ca Man sa gireze, sa coordoneze, sa conduca in sensul adevarat activitatea Muzeului, care insemna si celelalte institutii componente. Dar, cand Muzeul de Arta primeste 7 milioane de lei pe un an pentru lucrari de restaurare, la ce ne putem gandi? Man are ceva cu cei de la Muzeu. I se rupe de comorile Muzeului. Pai, unde e profesionalismul?
Sau povestea de la Muzeul Satului! Casa borseana cica a fost restaurata. A fost taiata cu drujba in trei, deoarece a trebuit sa fie mutata cativa metri. S-au pus pe post de grinzi „originale”, traverse de cale ferata (nici macar nu au fost curatate). Eu, de eram director, demisionam de rusine.
Toate astea si altele le-a scris prietenul meu bun, Nelu Botis. Cel care face cele mai interesante si complete rubrici de cultura din presa de pe aici. Da! El conspira pentru o activitate culturala adevarata.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.