Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 19 Iunie , 2006
Coltu’ meu / Sabin Nemes-Bota
Unul dintre evenimentele importante ale saptamanii trecute este aparitia normelor metodologice de aplicare ale pachetului de legi destinate sanatatii. Aceste norme au limpezit situatia medicilor care fac parte din structuri administrative. Si au limpezit, de nu se mai vede. S-a mers pana la nivel de medic sef de sectie cu incompatibilitatea cu diverse functii administrative. Nu stiu daca aceste prevederi sunt valabile (in sensul ca sunt bine gandite) pentru tot spectrul de functii incompatibile cu profesia de medic, dar in cazul consilierilor locali… Aceasta reglementare l-a pus pe consilierul PSD, Sabin Nemes-Bota, sa aleaga: profesia sau statutul de ales local. A ales, firesc, profesia. Sabin este unul din putinii consilieri locali care si-au luat in serios statutul de reprezentant al baimarenilor. Putini dintre alesi se gandesc la comunitate asa cum a facut-o directorul medical al Spitalului Judetean. Pentru consilierul Nemes-Bota nu au existat partide si interese de partid. A votat intotdeauna dupa cum i-a dictat constiinta. Personalitate puternica, bun profesionist (are un CV care te sperie), Sabin a avut stiinta unei bune relatii cu presa, fapt ce a fost o bila alba pentru PSD. Este un prieten al GAZETEI, asa cum sunt si alti consilieri locali (de asemenea oameni de calitate) si ne pare rau ca a lasat un scaun gol, chiar daca el va fi ocupat, in Consiliul Local. Partea cu incompatibilitatea, in acest context, chiar este greu de inteles. Spitalul Judetean nu este in subordinea CL si… Daca vor mai pleca vreo trei-patru dintre consilieri, va ramane un CL de inghetata cu metesi, alcoolisti (afaceri cu si pentru alcool) si consilierii care nu spun nimic si voteaza asa cum ii cere sefu’ pe linie de partid. Asta e! Revenind la Sabin, pot spune ca este unul din putinii politicieni care ar putea scrie cu succes (la ziar), de pilda. Ar putea face mult mai multe decat a facut si are regretul pentru ca nu mai poate ajuta asa cum a facut-o. Desi a anuntat ca a ales sa isi continue activitatea profesionala de pe functia care o are, a primit invitatia de a participa la elaborarea unor proiecte pentru 2007, pe probleme de cultura, in calitatea de presedinte al comisiei de cultura din CL. Functionarii CL nu erau la curent cu schimbarile aparute, iar medicul baimarean a simtit, probabil, un fior. Vom avea un CL mai sarac in personalitati adevarate. Cum de au noroc tot timpul nulitatile?
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.