Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ™ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 21 Februarie , 2005
Coltu’ meu: Praf de Alianþã!
De la începutul anului umbla un zvon prin târg, potrivit cãruia vor fi “miºcãri de trupe” în cadrul Alianþei D.A. Maramureº. Zvon de sfadã este de mult, mai ales din tabãra democraþilor, dar ºi din cea a liberalilor. ÃŽntâi s-au auzit vorbe cum cã oareºcine vrea ca liderul PNL, Cristian Anghel, sã fie compromis, sã fie minimalizatã contribuþia sa la rezultatele Alianþei în judeþ. Apoi au apãrut bârfele privind cearta din PD. Zâzania nu putea fi un simplu foc de paie, mai ales cã discuþiile privind numirile celor de la putere la conducerea instituþiilor descentralizate au cãpãtat contur ºi substanþã. ªi a urmat demisia lui Liviu Titus Paºca, o bombã care poate arunca în aer toatã „armonia” din PD Maramureº. Fostul senator este necruþãtor cu preºedintele democraþilor, din motivele care au fãcut obiectul unei conferinþe de presã. Poate Paºca are dreptate, probabil cã Man este un „mic dictator” metamorfozat în democratul-democrat. ÃŽntrebarea fireascã este de ce a fost toleratã atitudinea liderului PD de ceilalþi lideri democraþi? Paºca nu e singurul nemulþumit, au mai ieºit ºi alþii cu declaraþii incendiare, în mod deschis, dar mai ales pe la colþuri, la o cafea sau la o bârfã.
În filiala maramureºeanã sunt mai mulþi politicieni care ar fi putut sã-l punã la colþ pe Man. Dacã nu s-a reuºit, înseamnã cã ori ºeful filialei are un spate puternic, ori cei pe care îi credeam politicieni adevãraþi nu sunt decât niºte caricaturi.
Toate aceste întâmplãri ºi cele care probabil vor urma aratã cã eºecul CDR nu a fost o lecþie, cel puþin pentru cei din Maramureº.
Mulþumiþi sunt pesediºtii. Din aceste scandaluri ei vor câºtiga la capitolul imagine. Poate nici nu sunt strãini de aceste certuri care au izbucnit „la momentul potrivit”. Dacã stãm sã judecãm la rece, dacã ne luãm dupã „teoria conspiraþiei”, tot ce se întâmplã nu este întâmplãtor. ÃŽn filiala liberalã se încearcã distrugerea lui Anghel, „brandul” organizaþiei maramureºene, la democraþi au loc demisii spectaculoase ºi certuri ca pe vremuri, iar la PSD este o oarecare liniºte. Liderii pesediºti s-au instalat în fotoliile de spectator ºi savureazã cum adversarii lor politici se devoreazã între ei. Dacã lucrurile vor continua aºa, cu siguranþã se va alege praful de capacitatea Alianþei de a schimba în bine ceea ce au preluat de la pesediºti. Domnilor, oamenii s-au sãturat de politica de doi lei, s-au sãturat de certurile voastre stupide… s-au sãturat!
Nicolae TEREMTUª
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.