Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 7 Noiembrie , 2005
Coltu’ meu / Opriti teroarea din scoli!
Zilele trecute, un tanar de 18 ani a fost batut crunt intr-un magazin din Baia Mare de o namila de om, consatean de-al tanarului. Individul nu a ezitat sa intre intr-un magazin si, sub privirile “adormite” ale personalului, inarmat se pare cu un box, l-a “adormit” cu o lovitura pe colegul baiatului si s-a apucat sa-l bata pe cel pe care avea pica. I-a spart calota craniana si a fost la un pas de a-l omori pe baiat. Are nevoie de vreo 30 de zile de spitalizare. Pe scurt, asta ar fi povestea unui tanar venit la scoala si batut de o bruta ce pretindea ca ar fi fost si prin “Legiunea Straina”.
Dar povestea nu este asa de simpla. Individul certat cu legea se folosea de frica pe care o “imprastie” in comuna natala si le cere tinerilor ce merg la scoala in Baia Mare taxa de protectie. Cine nu cotizeaza, o “ia in freza”, la propriu. De frica, unii copii au platit, altii se ascund sau se plang parintilor cu juma’ de gura. Parintii sunt si ei oameni, iar individul in cauza are vreo 40 de ani. In cazul copilului batut cu bestialitate, parintii acestuia au avut un conflict cu batausul, au chiar si un proces, dar aceasta nu are legatura cu apucaturile brutei de a cere bani ca taxa de protectie. Altfel spus, sa nu ia bataie. Am fost la Politie sa ma interesez de acest caz, nu ca as fi avut vreun interes, dar cazul nu este izolat, astfel de tampenii avand loc in liceele bune, din centrul orasului. Este inadmisibil ca elevii sa fie terorizati de brute fara nici un Dumnezeu.
La Politie am aflat ce stiam, ca intre parintii tanarului si individ exista un diferend si… atat. Politistilor nu le-a venit sa creada ca se pot intampla tampenii de genul: “taxa de protectie”. Si totusi.
Dupa o zi, se zvonea ca individul a fost dat in urmarire generala. Cu toate acestea, tinerilor le este frica sa dea declaratii, cum de altfel le este, probabil, si parintilor, dar atunci cand un individ isi baga boxul in craniul unui tanar ce are viata inainte, trebuie sa reactionam pe masura. Inutil sa le mai cerem politistilor sa-si faca datoria, si-o fac, dar ajutati-i pe acesti copii sa-si invinga teama, dand un exemplu cu individul certat cu legea. Atunci vor fi mirati, probabil, de cate cazuri asemanatoare se intampla prin scolile baimarene, prin localurile frecventate de tineri sau la manifestarile care au loc in municipiu. Nu am dat nici un nume, deoarece copiilor le-a fost frica, dar cazul este real. Crunt!
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.