Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 25 Aprilie , 2005
Coltu’ meu: Isac a fost binecuvântat pe post
Din ciclul: ”In Maramures nu se intâmpla nimic!”
In prezenta generalului Fatuloiu, seful Politiei Române, a fost inscaunat, dupa o saptamâna de patimi, ca sef al IJP Maramures, Ioan Isac. Nu pot sa nu scriu si eu câteva rânduri, recunosc cu o oarecare rautate, având in vedere ca am avut un „clinci” cu domnia sa pe teme de activitate a serviciului pe care l-a condus pâna la numirea de acum. Serviciul care se ocupa de droguri si drogati, prostitutie si alte activitati infractionale de frunte in judetul din nordul tarii.
Inainte de a se sti rezultatul concursului pentru sefia IJP, la care au mai participat, pe lânga Isac, trei ofiteri ai IJP, m-am intâlnit cu domnul Isac la Primarie. Eu ieseam, dânsul intra. Mi s-a parut ca il cunosc de undeva pe domnul care trecuse pe lânga mine ca o vijelie, dar nu am realizat cine este. „Nu ma mai cunoasteti, domnule ….”, a strigat, râzând, Isac. Era vesel, acum cred ca atunci stia rezultatul concursului. M-am bâlbâit, fiind prins pe picior gresit. Cum sa-i spun ca nu l-am recunoscut, deoarece eu nu l-am vazut niciodata fara sapca. Are una sau mai multe sepci, asemanatoare cu cele ale presedintelui CJ, Marinel Kovacs, si adevarul e ca respectivele sepci schimba fizionomia, dar…
Atunci când ne-am certat in curtea IJP, i-am spus lui Isac ca nu voi mai apela la domnia sa, din punct de vedere profesional, deoarece la orice intrebare primeam raspunsul: „In Maramures nu se intâmpla nimic deosebit”. Formulare a unui fost politician care, la fel, nu vedea nimic in judet. In cazul lui Isac, era vorba de problema drogurilor si câteva spete pe care am incercat sa le limpezim. Coincidenta a fost ca dupa mica noastra cearta au inceput sa fie prinsi indivizi cu droguri, ceea ce implica si o masa de consumatori. In fine, acum sunt intr-o pozitie ingrata, va trebui, probabil, sa trec peste cuvântul pe care mi l-am dat. Nu ca as fi eu important si nici nu am pretentia de a fi. Timpul va dovedi daca numirea lui Isac a fost potrivita. Stiu ca a fost un concurs, ca a luat cea mai mare nota, dar ca al doilea a avut cu 0,04 puncte mai putin (nu e gluma). Mai stiu ca s-a depus o contestatie care a fost respinsa, dar nu s-a dat in scris motivul respingerii. La asa diferenta mica e greu de spus cine ar fi mai bun. Mai stiu si ca dupa concurs a fost un control de la Bucuresti, la Serviciul lui Isac. Nu cunosc rezultatul controlului, dar stiu ca Isac a fost coleg cu domnul Fatuloiu, de aici… vizita de inscaunare, probabil. Doar traim in România cumetriilor, prieteniilor si a managementului eficient.
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.