Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Luni , 5 Noiembrie , 2007
Coltu’ meu: Doamna si catelu’
Pentru a evita orice confuzie, precizez ca doamna este un personaj din „inalta societate” baimareana, ca a avut functie de conducere acolo unde se pun in balanta dreptatea si neadevarul. Doamna nu mai cantareste nimic, acum sta in balansoar si vrea sa vada apus de soare din camera mica a unei case din targ. Catelul este o forma de alint pentru un politician mare sau mare politician de factura social-democrata sau neoliberala (cred ca nici el nu stie in ce ape se scalda). El, politicianul, crede ca le stie pe toate. Este suparat cand altii mai isteti ca el au pareri si opinii. Crede ca ar trebui sa i se ceara voie sa ai opinie. Dar asa e cu acesti catei. Au un simt al posesiunii foarte dezvoltat. Doamna are un domn ce umbla cu masina ca pe imas, noaptea. L-a scos din incurcaturi de mai multe ori, semn ca balanta este un obiect strict comercial, adica este folosit pentru cantarirea alimentelor si a altor chestii care trebuie cantarite. In teorie, balanta este o scula de finete, in fapt e un instrument al celor bogati, nesimtiti, escroci si oricum altfel decat cum ar trebui sa fie un utilizator de balanta. Se stie ca cei care se ocupa de comert sunt instariti, pe langa comercianti mai exista tagma celor care vand constiinte, sentinte, liniste, dosare albe si negre, dupa voia clientului. Cei din urma sunt mai bogati, doar material… Cateii se ataseaza de cei din a doua categorie din motivul simplu ca au un os de ros (se poate citi si un interes). In concluzie, doamna si catelul s-au pus pe reclamat si pe reprosat ca nu sunt lasati, ca pe vremea comunistilor, sa faca ce vor. Doamna cu nostalgii se pregateste de razboi. Ea vrea un apus de soare pictat de Mama Natura, nu vrea surogate de tablouri cumparate din piata de la Costica (pentru un det de amestecata iti face un apus cu doi sori si cu o luna bonus), cel mai celebru pictor din zona pietei de alimente. Doamna a dat sfoara in cartier ca s-a saturat de abuzurile celor care vor o schimbare si isi scoate la iveala balanta. Catelul, altadata un politician care promitea si in stanga si in dreapta, a venit la apel. Catelul este un animal bun, inimos, fidel. Catelul nostru este nesimtit si multe puncte, puncte... Doamna ar putea sa castige avand balanta aurita de intelegerile facute timp de zeci de ani, catelul vrea un os mai mare si, mai ales, vrea sa fie mangaiat pe crestet, ca pe vremuri… S-au dus acele vremuri! Ce vremuri…
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.