Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 28 Noiembrie , 2005
Coltu’ meu / Cine nu are Parcalab, sa-si cumpere Dan
Joi dupa-masa, la obisnuita sedinta de redactie, Dan Parcalab, seful, directorul, boss, proprietarul minunatului nostru saptamanal, a tinut sa fie toata redactia de fata. Ne faceam probleme, nu stiam de ce a tinut sa vina toata lumea. La ora fixata, Dan a tinut unul din cele mai lungi discursuri, in cei trei ani de existenta ai GAZETEI, fata de cei care alcatuiesc colectivul de pe Traian, numarul 23.
Emotionat, Dan a tinut sa ne multumeasca pentru ca am fost alaturi de el in aceasta minunata aventura care se numeste GAZETA de Maramures. Si-a cerut scuze pentru inerentele scapari, pentru sedintele mai aprinse ori pentru reprosurile facute in stilu-i caracteristic. Cu voce moale, fara sa strige la tine, fara jigniri ori cuvinte de prisos. Daca esti certat de Dan, iti vine sa strigi de ciuda si de neputinta. Nu au fost multe astfel de momente, de multe ori a preferat sa plece, in loc sa certe pe careva. Din acest punct de vedere, Dan este un sef atipic.
Revenind la sedinta, nu l-am vazut niciodata atat de emotionat. El, care a avut discutii si intalniri dure cu fel si fel de personaje, a fost emotionat in fata celor din redactie. A mai spus ca suntem o echipa si ca este meritul nostru pentru GAZETA. A dat cate o bere si un kefir.
Poate nu as fi scris nimic din cele de mai sus daca in aceeasi zi, inainte de sedinta, nu m-as fi intalnit cu un prieten de-al nostru care are si el un ziar. E la inceput si plin de entuziasm. Printre altele mi-a spus: „acum inteleg cand imi spuneai ca trebuie sa il inteleg pe Parcalab”. Nu are importanta discutia avuta cu amicul nostru, important este ca a recunoscut un adevar. Parcalab este singurul din redactie care trebuie sa inteleaga pe toata lumea, dar care nu primeste intelegerea celorlalti.
Trebuie sa se stie ca de trei ani, noi, cei de la GAZETA, ne-am luat salariile la timp, ca am primit cadouri de sarbatori, s-a plecat in concedii, sau am beneficiat de cunostintele lui. Trebuie sa se stie ca saptamanalul nostru nu are datorii, ca isi indeplineste obligatiile asumate, ca incearca sa fie cat mai aproape de maramureseni. Trebuie sa se mai stie ca acest angrenaj economico-financiar, care este un saptamanal de 32 de pagini, este condus de el. Sigur, fara noi ar fi fost altfel, dar si fara Dan nu ar fi existat ceea ce este. Asa ca, la trei ani de la aparitia GAZETEI, chiar daca nu a cerut-o cineva, dar stiu ca toti ar fi vrut sa o faca, ii multumesc lui Dan pentru ca e seful, directorul, boss, patronul… E Parcalab!
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.