Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 1 August , 2005
Coltu’ meu/Caterinca liberalo-pesedista
Cel mai tare eveniment politic al saptamanii trecute a fost balbaiala politica din filiala PNL Maramures. E drept, situatia este o consecinta a balciului de la varful partidului, dar mai ales de la guvern. Premierul, unul nu prea popular, chiar arogant in relatiile cu populatia din zonele sinistrate, ba a demisionat, ba nu. De aici, fel si fel de dispute politice liberale, democrate, ale Aliantei in general. Inconsecventa lui Tariceanu a dus la demisia celui mai cunoscut si popular ministru din actualul cabinet. Mona Musca a plecat din Guvern, dar si cu un procent, poate insemnat, din simpatia populatiei. Mai nou, sunt dispute si intre ministrul de Finante, Ionut Popescu, si acelasi premier.
Situatia aceasta, care ne aduce aminte de o alta guvernare terminata catastrofal, a fost speculata de liderii liberali din organizatia maramureseana. Deja este public faptul ca exista o grupare de lideri (hi,hi,hi) in jurul liderului (ho,ho,ho) Ioan Hoban. Deputatul, alaturi de celalalt parlamentar ce reprezinta Maramuresul, Radu Stroe, vrea capul presedintelui de filiala, Cristian Anghel.
Pe langa cei doi, mai bazaie alti lideri mititei la caracter, dar care au inceput sa obtina deja avantaje din sustinerea celor doi. Un post de director la institutie deconcentrata, un lobby pentru vreun proiect ori pentru o terasa, garaj, extindere, teren sau cine mai stie ce chestie avantajoasa. Cei care poarta geanta sau sunt soferi de circumstanta ai omului de afaceri Hoban, ajuns deputat, isi atrag si ei o cireasa pe tort. E drept, acesta e mai micut, dar e. Toata gasca lui Hoban si-a dat cu stangu-n dreptu’, semnand adeziuni iluzorii. Ca de obicei, Anghel iese castigator dintr-o confruntare inegala: el si ei. Un meci fara istorie, deoarece Anghel are de partea lui 13 ani de munca in administratia municipiului si, cu toate criticile, intemeiate sau nu, este si in acest moment cel mai popular politician maramuresean.
Cei mai bucurosi de sfada liberala sunt pesedistii. Ei stau pe margine si jubileaza, spunand ca asa au facut si ei vreo trei ani jumatate. Altfel spus, pesedistii cred, sau mai degraba spera, ca Anghel sa fie „rapus”. Din aceasta crima de „lez-majestate”, pesedistii spera sa obtina partie libera spre Primarie si spre alte functii inaccesibile timp de 14 ani. Si pesedistii fac aceeasi greseala ca si liberalii pucisti. Votul vine de la populatie, iar Anghel poate candida si fara partid in spate. El e condamnat sa castige.
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.