Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 16 Mai , 2005
Coltu’ meu/Ati furat ursuletul copiilor!
Ipocritii
La ultima sedinta de Consiliu Local a avut loc un „atentat” la „Ursuletul de aur” al Baii Mari. Festivalul de muzica usoara pentru copii, ajuns la a douazeci si nu mai stiu cate editii, este printre putinele manifestari culturale care au loc in municipiul nostru. Mai mult, el este national, vin zeci de copii din toate judetele tarii. Sa mai spunem ca de la acest festival s-au lansat cantareti „adevarati” in muzica romaneasca. Sunt destule argumente ca acest festival sa fie sustinut de toata lumea, de la administratie, pana la oameni de afaceri-sponsori. Manifestarea organizata de cei de la Palatul copiilor (spre mirarea multora exista asa ceva in oras, nu numai crasme, parcari, terase si garaje) avea promis ajutor financiar din partea Consiliului Local Baia Mare. Una peste alta, 50 de milioane pentru rezolvarea problemelor organizatorice (cazare, masa etc.).
Din pacate, consilierii locali au respins cererea. S-a revenit cu o noua solicitare dupa ce in comisia de cultura a CL, proiectul de hotarare a fost avizat cu scorul de 5-0 pentru alocarea celor 50 de milioane. In plenul sedintei de saptamana trecuta, acest aviz favorabil a fost spulberat de consilierii liberali, care prin explicatii puerile au inclinat balanta in favoarea lor. Proiectul nu a primit cele doua treimi din voturile consilierilor si a picat.
Oricum am judecat aceasta decizie, nu am reusit sa inteleg ce i-a determinat pe liberali si pe cei care s-au opus sa-i lase pe copii cu ochii in soare.
Pentru prostia cu Ansamblul Transilvania din Spania s-au gasit 250 de milioane de lei si bani pentru diurna viceprimarului Stefan. Pentru alte manifestari, pentru fel si fel de activitati ale unor fundatii de care nici dracu’ nu a auzit, se dau aprobari. Parcari si terase pentru barosani, de asemenea, se dau cu o suspecta lejeritate, dar cand vine vorba de copii se trezeste spiritul civic in consilierii Baii Mari. De ce sa dam bani pentru o chestie din care nu „pica” nimic, nu? Si se mai lauda unii ca pledeaza „pro bono”.
Am ramas cu un gust amar, vazand ipocrizia consilierilor. Degeaba se spune ca noi, cei ce votam, avem puterea sa schimbam ceva atunci cand punem stampila. Asa o fi, dar patru ani ne mananca „lupii”, dupa cum se exprima plastic un politician din aceeasi tabara si de acelasi calibru.
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.