Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 12 Noiembrie , 2007
Coltu’ meu: Alegeti oameni, nu imagini!
Un cetatean responsabil, posesor de bicicleta umbla prin oras si lipeste afise cu mutrele unora care participa la alegerile europarlamentare. Un alt cetatean responsabil se da jos din masina si lipeste acelasi fel de afise peste afisele lipite de „colegul” biciclist. Alti cetateni responsabili, fac aceeasi operatiune, dar din partea altor partide sau candidati. Afisele electorale nu sunt lipite in locurile pentru afisaj electoral, ci peste afise cu spectacole sau manifestari. Asa pierd baimarenii spectacole si meciuri deoarece nu stiu de ele. Credeam ca dupa intrarea in UE va veni si civilizatia europeana. Adica, nu vom recurge la mijloace balcanice sau mioritice cu privire la alegeri, de care or fi. Alegerile „euro” ar fi trebuit sa fie un exercitiu de acomodare cu rigorile si cerintele celor unde vrem sa ne integram. Nu este asa si probabil va curge multa apa pe Sasar pana vom ajunge sa ne respectam adversarii politici, ca vorbim de politica. La televizor, in emisiunile de campanie electorala se face acelasi lucru ca la alegerile din zona leului. Se vorbeste dur, violent, se ataca persoane care nu sunt de fata, se minte, se dezinformeaza, se scoate la iveala ce este mai urat in ceea ce numim politicieni. Nu sunt atata de naiv sa cred ca in alte parti curge numai lapte si miere, sau ca politicienii nu lovesc sub centura. Politica este o meserie frumoasa, dura, in care trebuie sa cunosti arta compromisului, arta negocierii, arta conversatiei si chiar arta. Politicienii sunt meseriasii promisiunilor fara finalitate, dar are importanta si modul in care minti, modul in care fraieresti electoratul. Poti fi elegant, stilat, trecut prin „desertul declaratiilor fara fond” si sa lasi impresia ca politica este cea mai frumoasa si importanta indeletnicire. Sau nu. Din a doua categorie fac parte multi dintre politicienii maramureseni. Degeaba se imbraca in costume lucioase si au pantofi cu botul ascutit. Degeaba spun ca vor face bine daca va fi ales X-ulescu, un politician dambovitean. Ei, politicienii nostri, nu castiga nimic din faptul ca va fi ales unul sau altul. Ce are ala din Bucuresti cu nordul tarii, poate doar oferta de horinca, castane ori alte porcarii. Daca nu am avut norocul sa avem candidati in prima linie, asta e... Sa speram in mai binele Romaniei si implicit al nostru. In rest, vorbe aruncate cu parul indolentei.
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.