Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Iulie , 2007
Coltu’ meu: A venit vacanta cu trenul de… bai!
Consilierii baimareni au inceput sa plece in vacanta. Evident, primii care pleaca sunt cei mai activi, cei care au acumulat o cantitate mare de stres din cauza multelor sedinte, a interventiilor si a dezbaterilor la care au participat. Destinatiile de vacanta ale alesilor sunt diverse. De la tarile calde, la tari mai putin calde. De la un buget cat o finantare pentru un proiect pentru cultura, la bani pentru drumetii in zona. Chiar daca suntem carcotasi, adevarul e ca minunatii nostri consilieri merita sa-si ofere o vacanta. Dupa un sezon plin de evenimente politico-sociale, trebuie relaxare pentru a incepe din toamna un nou sezon in care echipa alesilor locali sa faca totul pentru bunastarea municipiului nostru. Asa de vigilenti sunt consilierii ca nu cumva sa se strecoare proiecte interesante ca, cei care au doi neuroni au inceput sa migreze spre alte localitati mai deschise la idei interesante. Nu trebuie sa se inteleaga ca ai nostri consilieri sunt prea patimasi, prea mamosi cu orasul, si nu ar vrea sa-i lase pe altii sa cumpere, sa investeasca, nu! Consilierii sunt oameni onesti, cinstiti, care se strang din cand in cand pentru a discuta prieteneste despre cum ar trebui sa se dezvolte orasul. Nu ii inteleg pe cei care critica activitatea inventivilor consilieri. Am revenit cu aceste precizari deoarece am continuat sa fiu acuzat ca scriu de rau de cei pe care baimarenii i-au ales sa le fie „far” in nesfarsita tranzitie. M-am gandit cum ar trebui sa fac si am fost la cateva sedinte ale consilierilor cu o atitudine pozitiva. Adica, gata sa scriu doar lucruri pozitive. De la luari de cuvant, la initiative sanatoase. Mi-am asternut pe hartie cele bune si cele rele. Doua coloane. Cea cu lucrurile bune s-a terminat pe la jumatatea primei pagini, cea cu rele a continuat pe a doua pagina… Dilema. Cum sa scriu un text de bine daca insemnarile nu depasesc 1000 de semne? Poate daca m-as apuca sa descriu tinutele elegante ori sportive ale consilierilor, poate chiar si marca unui ceas sau a unor pantofi. S-ar mai putea scrie, asa cum am inceput aceasta rubrica, despre concediile placute ale celor care fac legile Baii Mari. Sau as fi putut face o comparatie cu alesi din mandatele anterioare. Se spune ca cei care au fost, au lasat multe probleme. Poate asa o fi… Poate cei de acum sunt mai alesi. Dar cu certitudine acum se fac marile aranjamente si numai pentru faptul ca nu prea mai este ce aranja. Dar iarasi voi fi criticat ca nu am cuvinte de lauda…
Nicolae TEREMTUS teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.