Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 21 Martie , 2005
Coltu’ meu - A fost odata…
A fost odata, era parca primavara sau chiar vara, stiu ca era nefiresc de cald si lumea se inghesuia la o bere rece pe terasele baimarene, a fost odata o… Asa incep povestile, cu sau fara Feti Frumosi si Ilene Cosanzene, iar in varianta moderna cu sau fara prieteni adevarati. Ca despre asta ar fi vorba. Doi sau mai multi prieteni s-au hotarat, desi era cald precum in luna lu’ Cuptor, sa realizeze ce nu mai vazuse targul. Proiectul cu multe fatete era deosebit, generos si aducea un iz de prospetime in orasul molesit de plumb si coplesit de istoricele halde de steril. Curajos, Primul din ei a hotarat ca merita sa-ti rupi o halca din suflet pentru ca Ideea sa devina realitate. Au urmat zile, luni si ani in care Ideea s-a tot marit, prietenii s-au tot imprietenit, iar proiectul a devenit realitatea ce ne inconjoara. Dura, chiar rea, si poate un pic prea realitate. Pe langa prieteni au aparut, in mod firesc, si dusmani, ba chiar si mercenari, aparitii obisnuite acolo unde se castiga pe langa bani, un nume transformat in renume. Ideea era deja o institutie, iar cei din interior, reprezentantii ei. Tot ce fusese in urma cu ani s-a topit la caldura sufleteasca a lor, a celor care au construit. Au ramas prieteni, dar parca nu mai era ca inainte. Sigur, se respecta, se saluta, ori se ajuta, dar nu mai era lumea „frumosilor nebuni”, ci a celor care au o treaba de facut, dupa care fiecare se duce in cochilia lui si isi vede de ale sale. Asa se intampla, in general, cu cei care vor sa construiasca, dupa ce trece tavalugul greutatilor, al contrelor, al invidiei, devin parca mai imuni la cei in jur.
Acum este inca frig, desi s-a anuntat ca a venit primavara, este frig noaptea si uneori in suflet. Sa crezi ca dezghetul va aduce caldura mult dorita e riscant. Schimbarile climaterice din ultimii ani au demonstrat ca nu poti fi sigur de nimic. S-ar putea ca zapada sa cada in continuare, o zapada alba, dar atat de neagra incat nu mai stii, de fapt, unde esti. Ati vazut zapada violet, ori albastra. Cum ar fi daca ar ninge in sufletele celor chinuiti cu zapada verde cu picatele rosii. Ar fi naspa.
Cum ar fi daca ar fi ca inainte, adica o primavara sau vara, dar cald, de era musai sa te opresti la o bere rece pe una din multele terase ale Baii Mari, sa stai cu prietenii, la povesti cu Feti Frumosi si Ilene Cosanzene. Ar fi „cul”.
A fost odata…
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.