Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Toni, Violin si neputinta
Trebuie sa revin asupra unui subiect delicat si idiot in acelasi timp.
Delicat, pentru ca este vorba de o familie de septuagenari ajunsi in situatia de a cere sa i se faca dreptate, dar sa nu aiba posibilitatea de a simti ca traiesc intr-o tara in care dreptatea inseamna lege si respect pentru lege. Idiot, deoarece situatia celor doi batrani se leaga de autoritati si modul in care inteleg acestea sa respecte legea. Intre timp, Ioan Tamas s-a dus… A ramas sotia lui cu o povara grea. Trebuie sa refuze „ajutorul” primarului din Tautii Magheraus, Anton Ardelean, si sa puna ordine in problemele familiei.
Este cunoscuta povestea celor doi batrani, am scris multe articole legate de acest caz. Am fost amenintat si injurat ca ma aplec la durerea a doi oameni ce nu au cerut decat dreptate si adevar. Am fost acuzat ca am fost cumparat de „nepotii” batranilor, care sunt de fapt o singura persoana ce are avere suficienta si nu pofteste la casa si pamantul familiei Tamas.
Cum poti demonstra ca se poate scrie doar din dorinta de a se face dreptate? Cum poate intelege un primar care e obisnuit cu acest sistem nenorocit: „nimic nu e gratis”, ca poti fi impresionat de drama a doi batrani.
Nu poti, deoarece ne-am invatat sa exploatam durerea si neputinta.
In numarul trecut am scris ca mos Tamas nu va mai putea sa se bucure de dreptatea ce va trebui odata sa vina si pe la casa pe care a ridicat-o cu sotia lui. Am scris, dar am facut o greseala impardonabila.
Am scris ca Toni Ardelean a venit insotit de seful Politiei din „oras”, de un alt politist si inca doi martori a doua zi dupa ce batranul a trecut in nefiinta. Au venit sa faca un proces verbal!
Am gresit, nu a doua zi a venit comandoul „procesului verbal”, ci in dimineata decesului! La vreo doua ore dupa ce… Am ramas siderat de tupeul celor veniti. Sa zicem ca Ardelean asa este, mai tupeist, dar POLITIA… Domnu’ Violin mi-a spus ca a dat curs unei sesizari din partea Primarului, careia i-a dat curs pentru a preintampina un scandal sau vreo agresiune!
Ce desfasurare de forte pentru pericolul reprezentat de o batranica ce-si pierduse sotul in urma cu vreo doua ore... Sa fiu eu un magar, un nesimtit, dar politistul sef nu avea ce cauta acolo, cel putin nu asa, si nu atunci. A demonstrat ca raspunde la comanda politica a primarului, ca e un instrument.
Domnilor de la IJP, inca o data va rog sa lamuriti aceasta porcarie si poate ne dati si indicatorii eficientei Politiei din Tautii. Sa vedem daca a fost Violin la fel de prompt cu pungasii comunei-oras.
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.