Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Dati-ne in judecata!
Este pentru a nu stiu cata oara ca suntem amenintati cu instantele de judecata. Nu ca ar fi ceva neobisnuit, dar am ajuns ca si contabilul unei case de copii, cea de pe strada Dragos Voda, sa ne sune si sa ne ia la rost, fara rost. Am mai spus, o repet, nu suntem infailibili, nu ne credem detinatorii adevarului absolut, am recunoscut si voi recunoaste ca suntem „niste nenorociti care scormonesc in gunoaiele celor care efemer conduc”. De la politicieni, la un contabil de casa de copii.
Dupa atatia ani de rahat pe care l-am inghitit incercand sa descoperim adevarul (sfanta naivitate!) nu mai intereseaza parerea nu stiu cui. Pe de alta parte, cei care se simt lezati sau neindreptatiti pot folosi dreptul la replica sau instanta de judecata. Cred cu tarie ca avem acest drept, indiferent de ce parte a baricadei ne-am afla, sa cautam adevarul. Cred toate acestea pana ajungem la copii. Subiectele care au in prim plan copiii sunt speciale, iar cel cu orfani si copii cu handicap sunt criminale. Nu doresc nimanui sa intre in universul tacut al copiilor abandonati si loviti de soarta. Am intrat in porcaria de la DPC si am ramas uimit de faptul ca acolo nimeni nu este vinovat de nimic. Daca este cazul, se gaseste un educator care sa raspunda de mizeriile sefilor, oricare ar fi.
Ce ar trebui sa se mai intample pentru ca cineva sa-i ia la rost pe cei ce se lafaie de ani de zile in posturi caldute, uitand ca protectia copilului presupune sa ingrijesti intai copilul? Nu ma mai intereseaza de X sau Z, ca asistenta nu stiu care are barbat medic, ca Orzac are sot cu bani, ca Darabus are forta financiara si spate solid ori ca Dorina Suciu e consilier municipal. Dati-ma in judecata. De cand imi doresc un proces cu cei din sistem, sa pot spune tot ce am vazut, tot ce stiu, toate mizeriile si porcariile ce macina un sistem pus la punct pentru orice, numai pentru protectia copilului nu. Ati politizat DPC pana la cote incredibile! Sunt satul de politicienii care mimeaza interesul pentru copii. Acuma nu mai rog, va cer sa solicitati o nota explicativa Dorinei Suciu, pentru a sti de ce a fost nevoie sa moara un copil. La fel, in cazul copiilor de pe strada Dragos Voda. Sanctionati drastic pe toata lumea. Cine garanteaza ca nu ati nenorocit alti doi copii? Astept, doamna contabil, sa ne intalnim la tribunal. Astept, domnilor politicieni, consilieri, vicepresedinti, presedinte, sa ma dati in judecata, deoarece va acuz de complicitate la dezastrul DPC! Acolo unde au murit copiii. Urmeaza adoptiile!
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.