Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlinÄ](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
RecomandÄrile Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziÈii, filme, cÄrÈiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu BotiÈ pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 26 Decembrie , 2005
Colțu’ meu / Din ciclul: Ce tâmpenii mai face viceprimarul!
Să îți fie rușine!
La ultima ședință a Consiliului Local din acest an am avut o surpriză neplăcută din partea unuia din demnitarii Băii Mari, viceprimarul PRM, Ștefan Ovidiu, zis Fane. După terminarea ședinței am stat la o discuție cu Dumitru Matei, legată de acțiunea pe care încercam să o finalizăm: „Un cadou pentru copiii instituționalizați”. De fapt, am solicitat ajutorul consilierilor locali și, într-o ordine firească a lucrurilor, ar fi urmat să ajung și la Ștefan sau Ovidiu. Dacă nu m-am dus eu, a venit el la mine. M-a salutat scurt și până să mă dezmeticesc mi-a spus pe un ton inadmisibil: „Nu aveți voi să scrieți despre mine: Fane decontatorul. Nu vă permit și vă voi acționa în instanță”. Atât Mitică, cât și eu am rămas ca la dentist. S-a întors și a plecat la fel de țanțoș, după cum i-a fost și zicerea. Evident, nu am mai fost la el pentru a-l ruga să pună și el ceva pentru a putea face pachete pentru copii.
Nici dacă ar fi vrut el, nu aș mai fi vrut eu!
Nu pentru amenințarea cu instanța. Probabil, s-a inspirat de la șeful lui, Emil Marinescu, care, de asemenea, mă va acționa în instanță.
Cu viceprimarul Ovidiu sau Ștefan situația este hilară. Nu știu cine a lansat această, hai să-i spunem, poreclă: „Fane decontatorul”. Ea a apărut după celebra acțiune „culturală” de la „Palma de maiorca” a Ansamblului Transilvania. Din delegație a făcut parte și Ovidiu sau Ștefan. A fost singurul dintre oficialii băimăreni care a vrut să-și deconteze drumul și nu mai știu ce. În locul viceprimarului, m-aș fi ascuns o săptămână, dar…
În fine, să mă dea în judecată și Ovidiu sau Ștefan, și Marinescu sau oricare alt peremist furios. Nu de asta m-am supărat pe el. Eu am dreptul să scriu, el are dreptul să facă ce dorește. Trăim într-o țară liberă. După acest episod am fost la o manifestare culturală la Biblioteca Județeană. Nu are importanță manifestarea. Din partea autorităților a fost Ovidiu sau Ștefan, viceprimar al Băii Mari. Spre final, au cântat colinde niște prichindei și copii de toată isprava din Libotin. Ovidiu sau Ștefan a venit la ei, pe post de gazdă, și a început să le împartă ceva. Inițial am crezut că le dă câte 50 de mii de lei (ar fi fost frumos). M-am înșelat. Le-a dat câte un calendar, format mic, cu Fecioara Maria. Am primit și noi unul, era darnic.
Am plecat și în mașină, privind calendarul am înlemnit. Pe verso, doctor, inginer Ovidiu Ștefan, viceprimar Baia Mare. O blasfemie mai mare nu se putea.
„Cum vă permiteți, domnule Ovidiu sau Ștefan, să folosiți o icoană pentru a vă face ce: imagine?”. Rușine!
Nicolae TEREMTUS
Comentariile celorlalÈi
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
ComenteazÄ acest articol
AdaugÄ un comentariu la acest articol.