Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 4 Aprilie , 2005
CL Sighet doreste contractarea unui imprumut de peste 240 de miliarde de lei!
La ultima sedinta a Consiliului Local Sighet (CL), s-au luat o serie de decizii importante, cum ar fi deschiderea unui magazin “Plus” sau iesirea din izolare a Tarii Maramuresului. Sedinta a inceput cu un raport de audit intern, neaccesibil presei (totusi am aflat ca exista unele firme care au concesionat teren public, dar care nu si-au onorat contractul - cum ar fi una care nu a mai construit statiile de autobuz angajate). La cererea consilierului PSD Horia Scubli, s-a dat acordul de principiu pentru demararea discutiilor cu firma Plus Discount, care doreste sa infiinteze un magazin la Sighet. Problema este ca nemtii vor mortis sa o faca in centrul civic, printre alte magazine nou rasarite si biserici, compromitandu-se definitiv ideea de a se mai construi vreodata un ansamblu administrativ acolo.
La sedinta si-a facut aparitia si un grup de cetateni revoltati, condusi de fostul consilier local Mihai Balasz, care a cerut ajutor municipalitatii in fata inundatiilor provocate anual de raul Iza, neindiguit in zona lor (strada Corbului). Treaba cu digul din sud-estul Sighetului este veche de ani buni, iar responsabilii SGA Somes Tisa n-au facut nimic altceva decat au tot amanat necesara investitie. Independentul Vasile Godja a venit cu un proiect de imprumut masiv in vederea reabilitarii a 34 de strazi din oras, pentru care doar dobanzile vor depasi 1 miliard de lei pe luna. Este vorba despre 26,5 kilometri de drum, pe care se vor introduce apa-canal pe unele, asfalt ori trotuare pe altele. Pentru masivul proiect ar fi nevoie de 242 miliarde, ce urmeaza a fi imprumutate de la o banca. Credem ca masura este ilogica, in conditiile in care Sighetul are incasari anuale de doar 50 miliarde lei, si consideram ca o metoda de finantare ar fi absorbirea de fonduri UE sau emiterea de obligatiuni municipale. Singurul consilier care s-a opus ideii imprumutului a fost Sorin Petean (presedintele PD), care si-a motivat decizia: “Nu vreau ca prin aceasta masura taxele si impozitele cetatenilor sa creasca.” CL si toate primariile din Tara Maramuresului au facut un apel disperat pentru scoaterea din izolare a Maramuresului istoric (pana si TIR-urile refuza sa mai intre in zona Sighet, din cauza calitatii soselelor). Apelul va ajunge pe masa guvernantilor. Maramuresul istoric are nevoie de o sosea practicabila!
Teofil IVANCIUC
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.