Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Miercuri , 11 Noiembrie , 2009
Cioc, cioc! Rectificarea?
* Sunt semnale ca in cateva zile se vor aloca bani pentru primariile din Maramures. Rectificarea de buget pentru functionarea primariilor este asteptata cu maxim interes, cu atat mai mult cu cat subiectul a fost alimentat si de barfe electorale.
Acum chiar a ajuns cutitul la os. De mai bine de doua luni, primarii din Maramures atrag atentia ca nu mai sunt bani pentru functionarea institutiilor. Doar ca din cauza scandalurilor politice, cei din Bucuresti numai grija asta n-au avut-o. Cea mai critica situatie este in Petrova, unde primaria n-a mai dat salariile din luna august. Multe alte primarii sunt pe punctul sa ajunga in aceeasi situatie. Zilele trecute a aparut insa o licarire de speranta. Guvernul a anuntat ca printr-o hotarare “s-au suplimentat bugetele locale cu 100 de milioane de lei din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului, prevazut in bugetul de stat pentru anul 2009. Banii se aloca la solicitarea unor administratii locale, mai exact pentru primariile care au probleme cu asigurarea fondurilor necesare pentru functionare”. Cu toate astea, oamenii nu pot respira inca usurati pentru ca povestea nu-i inca publicata in Monitorul Oficial.
Elena Popa, sef serviciu bugete locale de la Finante, ne-a spus: “pentru functionarea primariilor nu avem deocamdata nimic oficial. Si eu am auzit ca s-ar fi alocat niste sume de la Guvern, dar inca nu sunt publicate, nu sunt oficiale si de asta nu am nimic la baza sa fac afirmatii”. Totusi, Popa spera ca de aceasta data rectificarea va veni intr-adevar, nu de alta, dar se apropie ziua alegerilor: “Este o problema ca nu se inteleg sus si poate de asta sunt asemenea intarzieri. Probabil ca va aparea rectificarea, sa fie cat mai aproape de campanie. La Petrova este o problema mai speciala, intr-adevar. Aici nu sunt bani la salarii. Restul sunt pentru lucrarile de investitii care s-au facut”. Cat priveste invatamantul si asistenta sociala, una dintre probleme este ca rezolvata, iar cealalta e inca in asteptare: “La nivel de invatamant, acolo am primit o parte din bani saptamana trecuta si cu ce mai avem, cred ca ne vom descurca pana la sfarsitul anului. La asistenta sociala, am centralizat. Asta insemnand asistenti personali, ajutor social, ajutor de incalzirea locuintei si alte cheltuieli sociale - s-a centralizat necesarul si toate primariile au nevoie de bani. Am trimis centralizarea atat la Ministerul Administratiei cat si la Ministerul Finantelor, sa se ia masuri, sa ne alimenteze judetul. Nu numai noi suntem in aceasta situatie, am inteles ca toata tara are probleme. Asa ca asteptam”.
Rectificarea pentru functionarea primariilor este cu atat mai asteptata cu cat au aparut si zvonuri cu iz electoral. Este foarte posibil sa fie doar o diversiune politica, dar circula vorba ca pentru Maramures “s-au dat 25 de miliarde lei vechi care au fost distribuiti numai pentru primarii PD-L. Dar inca nu-i publicat nimic in Monitorul Oficial, nu stiu sa spun concret care e situatia”, ne-a spus cineva bine ancorat in sistemul politic si fianciar al judetului. O alta informatie care-i poate pune pe multi pe ganduri este ca “banii pentru drumuri si apa sunt blocati. Eu am inteles ca s-au stopat sa vada cum stau cu banii pentru salarii pentru profesori, cu banii pentru ajutoarele sociale si la pensii”, ne-a spus cineva cu “antenute” la Bucuresti.
Pana una alta, un lucru e sigur: primariile au probleme. Emil Marinescu, vicepresedintele Consiliului Judetean ne-a declarat ca: “aproximativ 70% dintre primariile din judet sunt intr-o situatie critica. Trist este ca nu ne ramane decat sa continuam sa asteptam. Sunt multe primarii care ne-au transmis semnale disperate. De exemplu, Boiu Mare, Valea Chioarului, Remeti, Remetea, Ardusat, Baita de sub Codru (nu are de platit un drum care s-a facut). De asemenea, sunt intr-o situatie disperata Sieu, Barsana, Oncesti, Leordina, Bocicoiu Mare etc”.
Vestea ca rectificarea bate la usa ne-a fost confirmata si de Mircea Man, presedintele Consiliului Judetean. El este optimist si spune ca banii vor ajunge in Maramures in cateva zile: “Stiu ca s-au dat bani de rectificare pentru cheltuieli curente la primarii dar n-am vazut inca hotarare in acest sens. Ideea este ca se rezolva problema, vine rectificarea. Eu cred ca in cateva zile, pana marti, o sa fie hotararea in Monitorul Oficial si apoi se pot accesa bani”.
In alta ordine de idei, Man s-a aratat mahnit de felul in care isi cheltuie primariile banii: “Nu stiu de ce in Petrova nu s-au primit salariile din august. Si eu am aflat ieri de chestia asta. O sa-l chem pe primar sa-l iau la rost de ce-mi spune asta asa tarziu, pentru ca tot pe la mine prin birou a fost. Dar o sa primeasca. Voi verifica. Sunt mai multe primarii cu necazuri, dar daca-si cumpara masini… Nu-i vorba de Petrova. Dar sunt primarii care si-au cumparat masina si acum spun ca n-au bani de salarii. Fiecare are prioritatea lui. Nu spun cine si-a luat masina”.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.