Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 1 Octombrie , 2007

Cinci minute de glorie

Cupa Romaniei aduce fata in fata echipe din diferite esaloane, dand sansa si micilor cenusarese din provincie sa straluceasca. FC Baia Mare a intalnit in acest an, pe terenul din Dealul Florilor, Unirea Urziceni, aceasta „Chelsea de Ialomita”, cum ii place presedintelui Stoica sa-si numeasca echipa. Nu ne-am speriat foarte tare, a fost si Realul sa joace cu noi...In fine, desi am pierdut la diferenta de 3 goluri, FC-ul a facut tribunele sa sara in sus de fericire, chiar si numai timp de 5 minute cat i-am condus pe ialomiteni. Am ajuns pe stadion cu gandul ca nu vom putea face mare lucru in fata echipei de pe locul 3 din Liga Intai, dar de la inceput baietii nostri au insistat sa imi arate ca situatia nu sta chiar asa. Echipa deplasata de Dan Petrescu la Baia Mare nu a fost cea mai buna a Urziceniului, antrenorul preferand sa odihneasca o parte din titulari. Pe fondul unui inceput de meci clar dominat de Unirea Urziceni, minerii au aratat ambitie si determinare si au stat asezati in teren suficient de bine, astfel incat fazele Urziceniului sa nu se concretizeze in goluri. Portarul Ster si-a adus si el aportul la pastrarea tabelei „curate” in primele minute ale jocului. In minutul 12 o pasa excelenta de la mijlocul terenului l-a gasit pe Batin, care s-a descurcat foarte bine in fata apararii increzatoare a Unirii formata din doar doi oameni si a reusit sa il invinga pe portarul Catalin Grigore cu un sut bine plasat. Spectatorii, prezenti in numar mare, au sarit in sus de bucurie. Atmosfera era buna, MM Stoica a fost invitat pe teren sa isi ajute echipa, Dan Petrescu era sfatuit ce schimbari sa faca pentru a avea mai mult succes. Din pacate, totul nu a durat decat 5 minute. La un atac al Unirii, asezarea naiva a apararii noastre i-a permis lui Onofras sa inscrie. Meciul continua in aceeasi nota de dominare a Urziceniului, dar spectatorii sperau in continuare ca baimarenii vor ramane in meci. In minutul 31, Onofras complet nemarcat in careu reuseste sa trimita in poarta cu capul o centrare venita de pe partea stanga a lui Ster care ramane imobil pe linia portii. A doua repriza a aratat diferenta dintre cele doua echipe si mai clar, Urziceniul reusind sa mai marcheze inca de doua ori. Prima oara prin Paduretu care a transformat o lovitura libera obtinuta usor de Mara de la aproximativ 20 de metri, iar a doua oara prin Bilasco care a reluat in plasa o centrare venita de la Onofras. Scor final FC Baia Mare-Unirea Urziceni 1-4, scor meritat de cei din Urziceni dar mie, personal, echipa baimareana mi-a facut o impresie buna. Intr-un meci disputat la Cluj, Sanatatea Servicii Publice Cluj, echipa plasata pe ultimul loc in Divizia C, seria VI, serie in care ne aflam si noi a reusit sa treaca de UTA Arad cu scorul de 1-0, demonstrand tuturor ca in aceasta competitie surprizele de proportii pot aparea in orice moment. Din pacate, la Baia Mare nu s-a intamplat asa. Cu speranta ca promovarea in divizia B e la indemana echipei in acest an, va reamintesc ca jucatorii nostri au nevoie de suport in fiecare sambata pe stadionul din Dealul Florilor. George GANGUTA