Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/casa-regala-a-romaniei-ambasador-al-culturii-tradi-ionale-romane-ti.jpg)
CASA REGALĂ A ROMÂNIEI AMBASADOR AL CULTURII TRADIȚIONALE ROMÂNEȘTI
Consiliul Județean Maramureș, prin Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș, vă invită la expoziția temporară itinerantă „Casa Regală a României, păstrătoare și promotoare a tradițiilor românești”, care se va desfășura în perioada 29 iulie – 31 august 2021, în Muzeul Satului Baia Mare.
Tradițiile și obiceiurile populare românești reprezintă moștenirea dăruită nouă de către străbuni, iar portul tradițional este mărturia încărcată de simboluri ancestrale a legăturii dintre generații, reprezentând forma materială a identității de neam.
De-a lungul timpului, Casa Regală a României a susținut și promovat cultura tradițională manifestată prin sărbători, obiceiuri și ritualuri, așezându-le alături de valorile statului român modern.
Proiectul cultural „Casa Regală a României, păstrătoare și promotoare a tradițiilor românești” prezintă publicului fotografii aflate în colecțiile Muzeului Național Cotroceni, precum și ale altor instituții culturale partenere: Arhivele Naționale ale României, Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”, Muzeul Municipiului București, Muzeul Național de Istorie a României, Muzeul Național al Țăranului Român, colecția Daniel Mladin.