Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 13 Iulie , 2010
Cartelul taximetristilor
* Taximetristii baimareni au pus stapanire pe orasul care umbla cu minunatele lor masini. Albe sau galbene, albastre, verzi sau in alta culoare, taximetrele din oras au marit tarifele intr-un mod haiducesc.
In urma cu vreo doua saptamani, taximetristii din Baia Mare au luat cu asalt Primaria. Stapanii masinilor care umbla prin oras cu sigla de taxi, au invadat sala de sedinte a Consiliului Local pentru a protesta la cerinta ca toate taxiurile sa aiba culoarea alba. Presiunile au fost conduse de unii consilieri care si-au facut capital politic din aceasta problema, dar se pare ca sunt si alte interese.
La amenintarile soferilor de taxi, unii consilieri au plecat. Sedinta a fost suspendata si reluata a doua zi. O situatie fara precedent in Primaria baimareana.
A doua zi, zeci de taximetristi au luat cu asalt sala Europa. Condusi de consilieri isteti, taximetristii au facut jocul care l-au dorit. Si au castigat. Cerinta de a vopsi masina de taxi in alb a mai fost amanata un an, dupa ce a mai fost amanata vreo doi ani. De fiecare data au fost invocate motive de amanare din gama sensibila. Ba ca nu au bani, ba ca vopsitul este costisitor, ba ca e criza.
In scandalul de acum, taximetristii strigau ca au copii de crescut, ca au rate, ca nu castiga mai nimic, si asa mai departe.
La momentul acela, erai tentat sa le dai dreptate. In perioada tulbure prin care traversam strada tranzitiei, vopsitul taximetrelor parea un moft. Subliniem o cerinta a administratiei de vreo trei ani. Adica, taximetristii au stiut ca trebuie sa se alinieze din acest punct de vedere. La aflarea votului favorabil au aplaudat, au strigat si au plecat. In ziua urmatoare, toate firmele de taximetrie din oras au marit tarifele, chiar si cu peste sase lei vechi per kilometru. A fost gestul de multumire pentru baimarenii care, nu este asa, o duc foarte bine, au ce manca, au ratele platite la timp si au posibilitatea de a umbla si cu taxiul. Ce este ciudat e ca cele vreo sase-sapte firme au acelasi tarif. Cine nu este in rand cu ei, e scos afara. Intr-o economie de piata, care se bazeaza pe cerere si oferta, este aiurea ca toti au acelasi tarif, respectiv 1,99 lei. De la 1,39, 1,49, 1,55 saltul e foarte mare, iar mersul cu taxiul devine un lux si mai mare.
Poate cineva intervine, sau poate cineva le va spune taximetristilor ca nu e corect, sau poate consilierii vor reveni la povestea cu vopsitul. Alte observatii ale unuia care a folosit, relativ des serviciile firmelor de taximetrie. Ale unora care pareau mai rezonabile ca tarif. Intre cei cu tarife diferentiate, cum ar dicta regulile economice capita-liste, la noi plateai cam aceiasi bani pe aceeasi distanta. Asta inseamna ca ceasurile, fie nu sunt bune, fie se umbla la ele. Multi soferi fumeaza, pun muzica la un volum destul de tare, au un comportament ciudat. Unii presteaza si servicii pe varianta, sunt intr-o colaborare stransa cu cei care conduc prostitutia din Baia Mare.
Ca si concluzie finala, nu esti obligat sa mergi cu taxiul, daca nu iti convine…per pedes. Si totusi pe ei cine ii sanctioneaza?
Cerinta de a vopsi masina de taxi in alb a mai fost amanata un an, dupa ce a mai fost amanata vreo doi ani. De fiecare data, au fost invocate motive de amanare din gama sensibila. Ba ca nu au bani, ba ca vopsitul este costisitor, ba ca e criza.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.