Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 3 Aprilie , 2006
Caramida lui Zgarciomanel
Marinel “Zgarciomanel” Kovacs, presedintele Consiliului Judetean Maramures (CJ), invitat intr-o emisiune la postul local Axa TV. Nu mai butoneaza nimeni telecomanda, totii ochii sunt indreptati spre Kovacs. Se vorbeste despre etapele parcurse de Maramures pentru alinierea la standardele impuse de UE. Kovacs, resemnat: “daca nu era UE, care sa stea cu biciul pe noi, nu faceam atat cat am facut. Pentru ca noi asteptam sa cada de la cineva para. E o realitate, dar asta-i romanul.” Asa-i romanul a devenit lait-motiv si cand s-a discutat despre banii tocati inutil prin organizarea de sarbatori comunale: “iar ajungem la mentalitatea romanului. Nu am autoritate in acest sens. Stiu doar ca-mi este extraordinar de greu sa ma impart peste tot.” Cu ce zestre intram in UE? “Chiar daca tabloul din judet este sumbru, important este sa fim cu picioarele pe pamant, pentru ca asta e Romania si asta e judetul nostru.” Cat despre banii tocati pe deplasari in strainatate, Kovacs s-a scuzat ca anul trecut s-a cheltuit doar 52% din suma alocata pentru relatii internationale. Mai mult, a sustinut ca in februarie a facut o singura vizita in strainatate, la Veneto, platita de ADR Nord Vest. Numai ca agenda de lucru pe 2006 il contrazice. Conform acesteia, a fost si la Nyiregyhaza, iar martie a inclus o vizita a unor oficiali ai judetului la JASZ Nagykun-Szolnok, o alta vizita la Veneto si una la Trieste. Deci, e cam plimbaret. Cat despre rezultate, inca asteptam. Discursul auto-laudativ a culminat cu aprecierile legate de bilantul CJ pe 2005, pe care Kovacs il califica: bun. Argumenteaza cu sumele suplimentare (peste 600 miliarde de lei vechi, ceea ce ne-ar situa printre primele trei judete la acest capitol). Numai ca fondurile nu au fost resimtite de comunitatile locale, unele primarii n-au bani nici pentru iluminatul public. Iar la lumina opaitului, realizarile lui Kovacs se vad mai mici. Mult mai mici. Ca si decenta…
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.