Curs valutar
Euro
4.5680 RON
Dolar american
4.0093 RON
Lira sterlină
5.1744 RON
Forint unguresc
1.4823 RON
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2.
Pietele baimarene incep sa arate precum cele din Ungaria, pe la inceputul anilor ’90, cand romanii duceau la vecinii unguri tot felul de maruntisuri de vanzare: ciocolata, tigari, samburi de nuca, fasole, guma de mestecat etc. Mare parte din comerciantii de ocazie au facut bani buni la acea vreme, sau, cel putin, si-au satisfacut pofta de libertate de miscare si de acces la bunuri de calitate, pofta tinuta in frau in timpul regimului comunist. Acum, piata din Maramures e doldora de produse din Ucraina: tigari, unt, branza topita, bomboane, napolitane, biscuiti, toate la un pret ce bate orice concurenta. Daca la unt sau alte produse alimentare, pretul e mai mic cu cativa zeci de bani decat la cele din productia autohtona, la tigari, diferentele de pret merg pana la 50%. Nu stiu daca e corect sa ii numim contrabandisti, pentru ca dupa cum lesne s-a vazut, de atatea ori, contrabanda se face cu tirul, nu cu plasa. Inainte de a ridica piatra, sa dam in cei ce au recurs la aceasta metoda de a face bani, ar fi indicat sa cercetam de ce au decis sa-si riste avutul, banii si, in cele din urma, libertatea pentru a face un leu. De regula, produsele sunt expuse pe taraba, dar la intrarea in piata „Izvoarele”, de exemplu, o tanti cu fuste multicolore m-a prins de mana si mi-a soptit, cu ochii in patru: „Hai sa-ti dau niste tagari ieftine, straine, numa’ douascinci de mii pachetu’, da’ daca iei mai multe, ta le dau cu douajdoi”. Clientii nu au nimic de obiectat. La tigari, de exemplu, gustul e putin diferit, dar sunt acceptabile. De ce au ales sa cumpere din piata? Evident, datorita pretului. Viciosii fac astfel, lunar, o economie. Pe de alta parte, la produse alimentare, precum lactatele, desi diferenta de pret e mai putin semnificativa, o doamna explica: „Untul si branza topita sunt mai ieftine si decat in hypermarketuri si sunt bune la gust. In magazine, ca sa iei o branza topita buna, trebuie sa scoti bani buni din buzunar. Exista produse ieftine facute in Romania, dar gustul lasa mult de dorit”. ...profitul se face cu frica-n san Amenzile sunt usturatoare pentru cei prinsi, putand depasi profitul lunar rezultat in urma comercializarii produselor de provenienta ucraineana, dar, deocamdata, risca. Nici n-a putut fi vorba sa aflu nume, dar mi s-au dat explicatii. „Nu astia fac cel mai mare bai. Nu zic ca-i bine ce fac, dar ma gandesc ca nu-i tocmai comod sa stai cu frica in san de fiecare data cand vii cu tigari si alimente dosite prin masina. In plus, ne convine, noua cumparatorilor, sa dam mai putini bani. Eu ii inteleg. Aici nu ai cum sa deschizi o afacere si sa scoti un profit cat de cat daca nu mergi la limita legii. Nu incurajez asta, dar ii inteleg pe oamenii astia, desi multa lume zice ca-s pur si simplu avari. Dupa ce ai fost atata vreme sarac si cinstit, nu prea mai ai incredere ca o sa pice banii de sus. Te duci si ii faci tu, si singura piele pe care o pui la bataie e a ta. Oamenii astia nu dau in cap pentru bani si nici nu stau cu mana intinsa”, comenteaza un vecin de taraba. Pierderile pe care le inregistreaza bugetul de stat din cauza lor sunt minore comparativ cu cele cauzate, de exemplu, de evaziunea fiscala a marilor mastodonti producatori de alcool, dar despre asta noi nu stim nimic... Adriana SZABO
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.