Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Din epoca “raposatului”, multi dintre romani au mostenit tendinta contagioasa de servilism. In functie de interese, avem talentul de a transforma cu dexteritate o tragedie intr-o comedie, o infractiune intr-o virtute. E incredibil cat de usor un personaj negativ se transforma intr-unul pozitiv si viceversa. Importanta e doar “aplecarea spre cei amarati”. Daca un personaj fura pe rupte, dar da pomeni saracilor, e pomenit in biserici si transformat intr-un soi de zeu. Daca un biet om de afaceri isi plateste fiecare leut datorat Statului si dupa 10 ani isi cumpara o masina, se vor gasi intotdeauna trei amarati flamanzi care sa strige din toti rarunchii ca s-a imbogatit catarandu-se pe spinarea noastra. De fapt, in Romania nu-i important cum castigi bani, ce doctrina politica ai sau cate carti ai citit. Regula, aproape unanim valabila, e mult mai simpla: daca vrei sa fii iubit de “bobor”, trebuie sa dai pomeni. Si pensionarul, pentru care moartea e mai costisitoare decat viata, stie ca averile fabuloase create peste noapte nu au fost realizate altfel decat din afaceri cu Statul, adica si din pensia lui. Dar e dispus sa uite totul pentru o portie de ciolan cu fasole.
Ioana LUCACEL
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.