Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Marţi , 23 Noiembrie , 2010
Baia Mare - impresie si culoare
La Biblioteca Judeteana „Petre Dulfu” a avut loc lansarea unui album fotografic intitulat sugestiv: „Baia Mare - impresie si culoare”, o lucrare de exceptie realizata de puternica firma baimareana Electro Sistem Group. Amfitrionul evenimentului, Teodor Ardelean, a spus ca in decursul timpului a prezentat sute, mii de carti spre bucuria sufletelor iubitorilor de carte si a facut-o intr-un stil care il caracterizeaza, mai critic, mai acid. Ardelean este un scormonitor printre cuvinte sau imagini care sunt propuse pentru a fi lansate in lume. „Acum am avut o problema. Acest album este asa de bine realizat ca nu este nimic de criticat. Fotografiile, exceptionale, sunt de pus in albume care vor ramane de referinta. Artistul a stiut sa aleaga ce este reprezentativ in Baia Mare, a inceput cu Centru Vechi, a trecut prin zona noua a orasului pentru a se intoarce in Centru Vechi. S-a jucat inteligent cu lumina si culoarea si a pus in evidenta amanunte pe langa care trecem fara sa stim ca ele exista acolo de sute de ani.
Au fost aduse frumusetile orasului intre copertile unui album expresiv si destinat exclusiv unei arii protejate de informare si cunoastere”, a spus Ardelean. Directorul Bibliotecii Judetene a remarcat faptul ca omul de afaceri Stefan Blasco, patronul firmei Electro Sistem, a stiut sa isi aleaga colaboratorii cei mai potriviti si a avut grija ca albumul sa fie realizat aproape de perfectiune. Lucrarea are texte in trei limbi: romana, engleza si maghiara si este un album care satisface toate exigentele estetice ale cunoscatorilor. Albumul este adresat atat baimarenilor, cat si celor care viziteaza municipiul de pe Sasar. Blasco nu a dorit sa vorbeasca foarte mult. A multumit colaboratorilor si a mentionat ca circa 700 de exemplare ale albumului vor fi trimise in toata tara la colaboratori si prieteni. Un ambasador de imagine si culoare.
Profesorul universitar Nicolae Suciu a vorbit despre album cu ochiul artistului si cu experienta frumosului. Cuvintele de lauda spuse intr-un discurs academic au spus totul. Poate ultima remarca a lui Ardelean a fost sarea si piperul: „Un album, sa moara de ciuda concurenta!”
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.