Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 24 Octombrie , 2005
Aviara primarilor comunali
O parte dintre locuitorii din zona Codru s-au alarmat din cauza informatiilor legate de gripa aviara. Ingrijorarea oamenilor a fost oarecum justificata, cu atat mai mult cu cat s-a raspandit vestea ca “s-a inchis targul din Arinis”, locul in care se comercializeaza animale in fiecare sfarsit de saptamana. Din fericire, totul s-a dovedit a fi o alarma falsa, insa nu s-ar fi ajuns in aceasta situatie daca autoritatile din zona si-ar fi facut datoria si i-ar fi informat corect pe oameni cum stau lucrurile. Intr-adevar, in zona s-a anuntat ca se interzice comercializarea pasarilor in targuri si piete, dar pana la inchiderea targurilor este cale lunga. Reactia (sau lipsa acesteia) denota faptul ca autoritatile nu si-au luat sarcinile in serios si ca nu s-au facut intelesi.
In cursul saptamanii trecute localnici din Ulmeni si Manau au cerut ziaristilor (!) lamuriri cu privire la aceasta problema. Oamenii erau panicati si din cauza ca nimeni nu le-a putut oferit explicatii oficiale. Contactat de GAZETA, Gheorghe Muresan, primarul din Arinis a recunoscut ca nu a primit de la Directia Sanitar-Veterinara nici o instiintare oficiala prin care sa se impuna sistarea activitatilor din targul organizat in fiecare vineri: „deci targul se organizeaza, stiu doar ca este interzisa comercializarea pasarilor, iar de acest lucru trebuie sa se tina cont.”
Problema ar fi putut fi simplu rezolvata daca autoritatile din localitatile invecinate ar fi evitat formulari ambigue care au starnit confuzii alarmiste. Insa cei indrituiti sa lamureasca alegatorii n-au luat in calcul ca o informatie incompleta poate crea panica.
Mircea CRISAN
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.