Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 9 Iulie , 2007
Aventurile „expertului” in provincie
Institutia Prefectului a „suflat din nou in goarna” sa se prezinte la o sedinta importanta toata „crema” administrativa a judetului. Ca in povestea cu lupul, autoritatile n-au raspuns apelului, asa ca lansarea unui concurs de proiecte s-a facut de fata cu o mana de primari si cu o duduie obosita la pupitru.
Mai multi primari din Maramures s-au plans ca s-au saturat sa tot spuna „prezent” de fiecare data cand sunt convocati de Institutia Prefectului, pentru ca sedintele sunt pline de „balareli”, iar timpul e pretios. Ei bine, saptamana trecuta Prefectura a anuntat o noua sedinta, la care principalii reprezentati ai administratiei locale din judet nu s-au prea sinchisit sa ajunga. Sincer, pierderea n-a fost una deosebita, ca toate informatiile pot fi aflate de cei interesati printr-o simpla accesare a Internetului, insa ni s-a parut “ciudat” ca primarii nu s-au agitat sa afle “la prima mana” detaliile lansarii unui concurs de proiecte pentru reformarea administratiei publice. Este vorba de proiectul Fondul de Modernizare pentru dezvoltarea Administratiei Publice la Nivel Local, lansat de Unitatea Centrala pentru Reforma Administratiei Publice (UCRAP) din cadrul Ministerului Internelor si Reformei Administrative (MIRA). Mai exact, primariile pot accesa fonduri PHARE de peste 9 milioane euro, pentru dezvoltarea serviciilor publice locale, in conditiile in care suma acordata pentru un proiect este de 110.000 euro, iar 90% din fond este nerambursabil. „Bombardarea” expertului UCRAP si-a trimis in Maramures un “expert”, care pe langa lectura unor pasaje afisate pe un videoproiector, ni s-a parut ca n-a spus mare lucru. Pardon, expertul Oana Mandrut a spus ca este „ardeleanca” si ca primarii trebuie sa depuna cat mai multe proiecte pentru a nu se lasa mai prejos celor din Ramnicu Valcea care au deja 40 de astfel de cereri de finantare. De asemenea, expertul si-a inceput spiciul cu afirmatia ca este dupa o noapte petrecuta pe drum (deci obosita) si „lasati-ma sa fac prezentarea si apoi ma puteti bombarda cu intrebari”. Doar ca la partea cu „bombardarea”, expertul s-a „bulucit”, nestiind sa raspunda la doua intrebari venite din partea reprezentantilor unor ONG-uri, dar pentru care a promis ca va trimite raspunsurile dupa ce se consulta cu echipa de experti din Bucuresti. Totusi, expertul a oferit informatii pretioase, simtind nevoia sa explice celor prezenti ce inseamna „echipamente IT: imprimanta, calculator, softuri etc”, ca in cele din urma sa-i spuna sec unui „nelamurit” in materie de TVA: „studiati ordonanta!”. Bineinteles ca sedinta s-a incadrat perfect in tiparele deja celebre: susoteli in sala, vorbit la telefon si nu in ultimul rand cascatul si scarpinatul tipic alesilor locali, semn ca „expertul” din Bucuresti n-a reusit sa faca „mare branza” la capitolul audienta. In finalul spiciului expertului Mandrut, am observat ca unii dintre cei prezenti si-au dat ochii peste cap, dandu-si seama ca a fost zadarnic tot efortul depus pentru a nota cele auzite. Asta pentru ca Mandrut a zis in final ca „pentru mai multe detalii accesati http://modernizare.mai.gov.ro”. Semn ca unii nu stiu ca asa ceva e „la ordinea zilei” in Prefectura. Ideea este ca cei interesati la modul serios de proiect (inclusiv ONG-uri) pot trimite intrebari prin e-mail sau fax pana cel tarziu 25 iulie la ucrap@mai.gov.ro, iar raspunsurile le vor primi pana in 4 august. In mod sigur ca vor exista multe nelamuriri, ca deh, avem si noi “expertii” nostri. De exemplu, imediat ce s-a spus ca nu se finanteaza proiecte de infrastructura, primarul-rapsod Nicolae Sabau din Cicarlau s-a trezit sa ceara lamuriri exact despre aspecte ce tin de proiectele de infrastructura. In concluzie, exista mari semne de intrebare despre ce se va intampla de anul viitor, din moment ce fondurile structurale vor fi mult mai greu de accesat decat programele ce „ruleaza” in aceasta perioada. Dar poate nu trebuie sa ne facem probleme ca vorba aceea: „tara-i plina de experti”.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.