Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/erste.jpg)
Luni , 16 Iulie , 2012
Au început înscrierile la programul internaţional”Şcoli europene pentru o planetă vie”, ediţia 2012-2013
http://romania.panda.org/?205500/Au-inceput-inscrierile-la-programul-international-Scoli-europene-pentru-o-planeta-vie-editia-2012-2013http://romania.panda.org/?205500/Au-inceput-inscrierile-la-programul-international-Scoli-europene-pentru-o-planeta-vie-editia-2012-2013http://romania.panda.org/?205500/Au-inceput-inscrierile-la-programul-international-Scoli-europene-pentru-o-planeta-vie-editia-2012-2013http://romania.panda.org/?205500/Au-inceput-inscrierile-la-programul-international-Scoli-europene-pentru-o-planeta-vie-editia-2012-2013
ț
ional Şcoli europene pentru o planetă vie, organizat împreună cu Fundaţia ERSTE. Peste 2500 de elevi şi 120 de profesori din 11 ţări europene au răspuns, până acum, iniţiativei WWF de a proteja natura şi viitorul Europei.Şcoli europene pentru o planetă vie (European Schools for a Living Planet –ESFALP) are la bază ideea că şcoala este pentru tineri un spaţiu propice de dezvoltare a unei atitudini active pentru un trai în armonie cu natura. În afara materiilor clasice, şcoala trebuie să le transmită tinerilor elementele de bază pentru un simţ civic dezvoltat, responsabilitate faţă de mediu şi faţă de comunitatea în care trăiesc.
Sus
ținut de Fundaț
ia ERSTE, proiectul reuneşte elevi de 12-16 ani şi profesori din 11 ţări din regiune: Austria, Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Ungaria, Moldova, România, Serbia, Slovacia, Slovenia şi Ucraina.La evenimentul final de anul acesta, organizat la Moieciu de Sus,
școlile participante au avut ocazia să-ș
i prezinte realizările în cadrul unui bazar de proiecte, să reflecteze asupra transformărilor pe care le-au simțit de-a lungul implicării în program ș
i să petreacă într-o atmosferă entuziastă. Printre cele patru echipe, desemnate ca fiind bune practiciș
i care vor merge în tabăra din septembrie oferită ca premiu, se numără echipaș
colii cu clasele I-VIII din satul Palanca, judeţul Bacău, care a impresionat prin proiectul denumit “Colorează în verde amprenta ecologică a mâncării tale!”. Pentru a promova un stil de alimentaţie sustenabil, elevii în vârstă de 12 ani, coordonaț
i de profesoara Andreea Juverdeanu, au desfăşurat activităţi variate, începând cu ateliere de gătit, folosind energie regenerabilă şi construcţia unei sere în grădina şcolii, până la prezentări pentru părinţi despre agricultură durabilă, hrană organică şi amprenta de carbon.Şcolile şi liceele din România sunt invitate să se înscrie în edi
ț
ia 2012-2013 a programului, prin trimiterea, până pe 15 septembrie, a unei scrisori de motivaţie şi a unui formular ce poate fi descărcat de pe blogul proiectului: http://schools.foralivingplanet.eu. Aplicaţiile sunt aşteptate la adresa cmurariu@wwfdcp.ro.Până la sfârşitul anului şcolar viitor, elevii vor implementa proiecte dedicate conservării naturii, abordând una dintre temele propuse de organizatori: „Amprenta ecologică” (consumul şi efectele globale ale consumului), „Dunărea” (linia vieţii Europei) şi ”Cetăţenie activă” (Fii activ şi motivează-i pe ceilalţi), urmând ca cele mai bune proiecte să fie premiate cu o tabără.
În intervalul 22-27 octombrie 2012, profesorii şi elevii selectaţi pentru competiţie vor participa la Academia WWF&ERSTE, ce va avea loc în Austria în Parcul Na
ț
ional Neusiedlerseeș
i va oferi o instruire care le va fi utilă în implementarea proiectului. În iunie 2013, câştigătorii vor fi selectaț
i în cadrul evenimentului final în România, iar tabăra pentru câştigători va fi organizată într-un parc național din România, în septembrie 2013.
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.