Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 25 Septembrie , 2006
Aristotel si electricitatea
Daca tot am fost in Budva si v-am povestit cate ceva de pe acolo, trebuie sa stiti ca am venit pregatit cu o intrebare pentru cultii nostri. Evident ca este una, la care doar cei care au o stransa legatura cu biologia puteau sti raspunsul, insa trebuia sa ne surprindem si noi interlocutorii cu ceva mai deosebit, asa cum fac ei cu raspunsurile ciudate pe care ni le dau saptamanal. „La ce se refera expresia lanterna lui Aristotel?”, am intrebat. Va veti mira sa aflati, dar asta chiar are o legatura cu litoralul din Budva. Edit Capusan, consilier judetean, a recunoscut ca nu stie despre ce este vorba, dar si-a dat seama ca pe vremea invatatului grec nu erau lanterne. Nici macar chinezesti. „Nu stiu, nu cunosc lanterna lui Aristotel. Pe vremea aceea nu erau lanterne. Nu stiu de unde ati scos expresia aceasta. Poate sa fie o paradigma la ceva. N-am auzit niciodata. Voi ati nascocit-o?” Spre surprinderea ei, o anuntam ca nu avem atata imaginatie, sa inventam lanterne antice. Consilierul judetean Ioan Tivadar, din Sighet, si-a imaginat lanterna lui Aristotel sub forma unui lampas. „Nu inteleg de ce ma intrebati pe mine. Ce legatura are expresia asta cu mine? Eu, de Aristotel, stiam ca a fost un filozof, un grec, un antic, un matematician... Stiu ca avea diferite preocupari si foarte putin si in electricitate... mai mult altii decat el. De lanterna lui Aristotel nu am auzit. Probabil era asa, un lampas, pe vremea aia. Nu neaparat electrica. Nu cred ca exista expresia in vocabularul cult.” Aristotel s-a ocupat de electricitate? Asta chiar ca nu stiam. Gheorghe Timis, medic in cadrul DSV, a incercat, dar... „Nu. Lanterna lui Aristotel? Expresia nu mi-e cunoscuta”, a spus Timis. Delia Tarlea, inspectorul sef al Inspectoratului Teritorial de Munca Maramures, a auzit expresia, insa nu mai stia ce inseamna „N-am acuma timp, mi-e termenul cunoscut, dar... Puteti scrie ca nu stiu.” Asa am si scris. Raspuns corect: lanterna lui Aristotel este denumirea data aparatului masticator bioluminescent al ariciului de mare, un animal marin acoperit de numerosi spini. V-am spus ca are legatura cu Budva. Acolo era plin de arici de mare. Ciprian DRAGOS ciprian@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.