Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 3 Noiembrie , 2008

Argumente pentru optimism

Miercuri, a avut loc derby-ul seriei a sasea din Liga a treia a campionatului de fotbal. FC Baia Mare, echipa inca neinvinsa in aceasta editie de campionat si clasata pe locul intai, urma sa intalneasca ocupanta locului 2 din serie, Gloria Bistrita II, echipa aflata la 4 puncte in spatele maramuresenilor. Pentru a sublinia importanta meciului, bistritenii au trimis 7 jucatori de la prima echipa a clubului, jucatori cu care sperau ca se va obtine un rezultat care sa ii aduca la doar un punct de Baia Mare. Un meci de 6 puncte, care urma sa asigure FC-ului un sfarsit de tur mai linistit, cu nu foarte multa presiune, de la inaltimea celor 7 puncte diferenta fata de urmatoarea clasata si care ar fi pornit in cursa de asteptare a urmatoarei greseli a maramuresenilor, greseala care s-ar fi putut dovedi decisiva pentru inversarea pozitiei celor doua echipe in clasament. In aceasta situatie, era clar ca, pentru fiecare echipa, exista o singura optiune, si anume obtinerea celor trei puncte din meciul direct. Ca urmare, meciul a inceput tare, dar bistritenii si-au impus stilul de joc, reusind sa aiba cel putin 3 oportunitati clare pana la pauza. Din fericire, in poarta FC-ului, am avut in Alin Bota un portar in mare forma care, cred eu, a fost cel mai bun jucator de pe teren. In a doua repriza, baimarenii s-au intors de la vestiare mult mai motivati, astfel ca au reusit sa deschida scorul la doar doua minute dupa reluarea jocului, dintr-o recentrare din careu a unui corner. Jocul se muta cu totul in jumatatea Gloriei, iar ocaziile au inceput sa curga la poarta echipei adverse. Totusi, apararea Gloriei nu cedeaza, fundasii lor centrali facand un joc excelent, astfel ca baimarenii inscriu si al doilea gol, tot dintr-o faza fixa (un corner, din nou). Meciul curge in continuare in aceeasi directie, jucatorii FC-ului reusind sa paseze frumos la mijlocul terenului in mai multe randuri si sa il frustreze pe antrenorul bistritean, care face doua schimbari deodata, in speranta ca va rasturna scorul. Pentru ultimele 20 de minute, jocul se muta in jumatatea FC-ului, dar fara faze foarte clare de gol. In schimb, baimarenii reusesc sa contraatace extrem de periculos in cateva randuri. Meciul se incheie cu 2-0, iar echipa baimareana se distanteaza la 7 puncte atat de Gloria Bistrita, cat si de CFR Cluj II, care a reusit un egal pe terenul celor de la Avantul Reghin, egaland astfel Gloria. Deci, dupa o treime din campionat, putem spune cu siguranta ca echipa si-a indeplinit cu brio tot ce si-a propus, adversarele cele mai apropiate avand nevoie de 3 pasi gresiti ai baimarenilor pentru a se apropia periculos. Presedintele baimarenilor, Liviu Bala, crede ca toata echipa a jucat remarcabil si singura suparare vine din faptul ca, din cauza ca este imprumutat de la CFR, portarul Bota nu va putea apara poarta FC-ului in meciul direct care urmeaza sa aiba loc vineri (din pacate, dupa inchiderea editiei Gazetei). Presedintele Bala a declarat ca tocmai s-a intors de la o intalnire cu membrii Consiliului Local, unde s-a discutat posibilitatea ca echipa de fotbal sa fie sprijinita cat mai repede de catre Consiliul Local. Ca urmare a convorbirilor, Bala este extrem de optimist si crede ca echipa va aborda urmatoarele meciuri avand in spate sprijinul financiar al Consiliului Local. In plus, se pare ca rezultatele excelente din acest tur constituie un argument excelent al conducerii clubului pentru atragerea de noi sponsori locali. George GINGUTA