Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 20 Februarie , 2006
Anghel sau Hoban?
Cel mai mediatizat politician maramuresean in acest inceput de an a fost, de departe, deputatul liberal Ioan Hoban. Cele mai mediatizate subiecte economice, de luni bune, sunt cele in care este implicat, intr-un fel sau altul, acelasi deputat. Faptul ca mediatizarea a fost in general negativa nu deranjeaza. In fond este mai bine sa se vorbeasca de tine, decat sa intri intr-un con de umbra. Este drept ca Hoban cam greu ar intra intr-un con (de umbra). Fire pragmatica, deputatul si-a construit un „imperiu” in care stau de-a valma, afaceri dubioase cu afaceri „la lumina”. Principiul a fost perfectionat de un alt liberal ajuns vremelnic mare stab. Discipolii acestuia au acum afaceri infloritoare si reusesc sa dea cate un tun economic, fara jena fata de inteligenta alegatorilor. Dar asta e o alta poveste.
Revenind la Hoban si tragand o linie dupa cele intamplate in ultimele luni, se observa ca majoritatea celor care analizeaza evenimentele politice si economice nu spun un „adevar” chiar daca este stiut si vorbit pe la colturi. Hoban vrea cu orice chip sa-l compromita, sa-l scoata din jocul politic, pe eternul lui rival (politic, evident) Cristian Anghel. Mai de mult disputa era inegala. Personalitatea primarului era prea greu de „mestecat” de un politician de talia lui Hoban, adica unul care nu prea a iesit la rampa.
Dar Jupanul, dupa cum il alinta colegii lui de partid, a acumulat o avere „adevarata”, si a inceput sa cumpere constiintele din jurul primarului. De la colegi, la functionari din „echipa de aur” a lui Anghel. Pentru doi arginti. Multi au semnat pactul cu „diavolul”.
Asa s-a ajuns ca Hoban sa castige fel si fel de „batalii” economice in care, pe langa avantajele cuantificate in topurile bogatilor, actualul deputat ii face bezele lui Anghel. E drept, cea mai crunta batalie, cea pentru conducerea filialei, a fost castigata de liderul Anghel. Poate de aceea a aparut si porcaria cu proiectul terenului de golf. Unii afirma ca a fost o intelegere intre parti. Tu iei conducerea organizatiei, eu iau o afacere pe care o voi gestiona asa cum stiu mai bine. Cumpar si vand mai scump.
O astfel de intelegere intre Hoban si Anghel este absurda. Cu siguranta a fost doar o petarda aruncata pentru intoxicare. Disputa dintre cei doi este reala si, se pare, fara drum de intoarcere. Dupa esecul cu Golf-Park, s-ar spune ca scorul Anghel-Hoban este 1 la 1. In fapt, primarul baimarean a ramas cel mai cunoscut politician maramuresean, condamnat sa tot castige batalii politice. Acum poate si economice. Altfel spus, in folosul comunitatii.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.