Newsletter

Ultimele comentarii

Luni , 19 Septembrie , 2005

Am pierdut derby-ul ambitiilor!

In sala baimareana a reverberat un cor de fluieraturi, dar Gheorghe Tadici, cel care a dus la suspendarea terenului anul trecut, si-a condus neconturbat echipa spre victorie. Baimarencele au ratat exasperant, pierzand un meci pe care trebuiau sa-l castige. HCM Baia Mare a inceput sezonul 2005-2006 cu un meci impotriva campioanei en-titre a Romaniei, Silcotub Zalau. Uriasa rivalitate dintre cele doua grupari s-a manifestat inca dinaintea programarii partidei, cunoscute fiind antecendentele (anul trecut, antrenorul zalauancelor, Gheorghe Tadici, a instigat galeria locala, membrii acesteia aruncand diferite obiecte in teren, fapt care a provocat suspendarea terenului baimarencelor pentru doua etape). Din cauza partidei din turul preliminar din Liga Campionilor pe care echipa din Zalau a trebuit sa-l dispute in week-end-ul trecut, meciul din etapa inaugurala cu HCM Baia Mare a trebuit reprogramat. Initial se stabilise o data in devans, pentru ca apoi sa se decida asupra zilei de joi, 15 septemebrie. Insa, stupoare: Tadici a cerut ca partida sa se desfasoare de la ora 11, pentru a evita ostilitatea publicului local. Se vorbeste si despre o varianta in care de la Zalau ar fi venit 3 autocare cu suporteri pentru a pune presiune pe arbitri. In cele din urma, partida a fost mutata la ora 17, cand in ciuda pretului de 4 RON, peste 1.200 de oameni au luat loc in tribunele Salii Polivalente “Lascar Pana” pentru a-l huidui inca de la prima aparitie pe Tadici. Gazdele au alocat un contingent consistent de jandarmi, astfel incat nimeni nu a putut intra in sala cu obiecte care ar fi putut folosi pe post de proiectile la adresa antrenorului formatiei Silcotub. Daniel Kotecz, directorul executiv al HCM, spunea inaintea partidei: “sper sa castigam si sa debutam cu dreptul in acest sezon. Ar fi o surpriza placuta daca Tadici nu ar face circ!” Meciul a debutat sub semnul echilibrului, echipele mergand cap la cap pana la 4-4. Apoi HCM s-a distantat la 3 goluri diferenta, insa a cazut prada greselilor individuale si a primit 6 goluri consecutive. Intr-o revenire de orgoliu, fetele lui Ion Gherhard puncteaza fantastic si intra la cabine cu un meritat avantaj: 14-12. Repriza a doua a fost dezastruoasa pentru baimarence, care au inscris doar 3 goluri in primele 15 minute si au primit 11 (!) pe fondul undor ratari exasperante in situatii 1 la 1. Finalul a fost animat doar de un cartonas rosu aratat unei jucatoare din Zalau si de greselile de arbitraj ale cuplului Claudiu Belean - Corneliu David (Targu Mures), complet depasiti de meci. La final, 27-24 pentru Silcotub. “Au fost mai bune si au meritat victoria”, a concluzionat presedintele baimarencelor, Nicolae Bud, care n-a rezistat decat 15 minute pe scaun, privind finalul din inaltul tribunei. “Il felicit pe domnul Tadici pentru partida de azi si mai ales pentru comportamentul avut. Am pierdut pe mana noastra, este imposibil ca la acest nivel sa faci atatea greseli in situatii de singur cu portarul”, l-a completat Liviu Bala. Vina infrangerii o poarta atat jucatoarele (unele inca nepregatite: Laura Craciun a stat un an accidentata, Ioana Negria prea firava si fara vlaga, sau cele 3 portarite cu evolutii sub potential), cat si antrenorii Ion Gherhard si Ioan Radulescu (care si-au permis experimente tactice in repriza a doua, fapt care ne-a costat o victorie importanta). Totusi, echipa pare a fi pe un trend ascendent, iar obiectivul propus, o cupa europeana, le sta la indemana. Claudiu BABAN