Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 4 August , 2008
Alo, Mircea Man? Aici, Basescu!
Inundatiile recente au fost folosite de unii politicieni in scopul cresterii capitalului politic si de imagine. O atitudine des intalnita la cei care cred ca politica este o… Necazul maramuresenilor a fost pe alocuri scurtcircuitat de intamplari ciudate. A fost povestea cu secretarul de stat Lucia Varga, a fost intamplarea de la iazul de decantare de la Colbu-Baia Borsa. Au fost mai multe, mici intamplari cu ocazia venirii presedintelui Basescu. Numitorul comun la toate acestea este presedintele Mircea Man.
Oriunde te-ai intors in zilele dezastrului, ai dat de el. In special la televizor, fie oferind bani unui prunc, fie asigurand ca are problema in mana, lumea sa fie linistita. Se poate spune ca presedintele CJ Maramures a facut „bai de multime” printre cei sinistrati, cei necajiti. Modul de adresare (ce s-a vazut la televizor) a fost unul din registrul popular, atent studiat. Apoi, la intalnirile cu presa a spus de mai multe ori ca a fost sunat de presedintele Basescu, ca l-a sunat pe presedintele Romaniei etc. Impresia lasata a fost ca Mircea Man este apreciat de Basescu, din moment ce este sunat si il suna.
Ne-am interesat si am aflat lucruri cutremuratoare pentru fanii prezidentului. Inainte de a ajunge in Maramures, Basescu, prin cabinetul presedintelui, a luat legatura cu prefectul judetului, Gyongyike Bondi, de la care a cerut primele date. Tot atunci i s-a cerut lui Bondi numarul de telefon al presedintelui Man. Asa a fost sunat de Basescu. In concluzie, presedintele maramuresean nu are o relatie speciala cu presedintele Romaniei. A picat unul din miturile lui Man.
Legat de povestea cu elicopterul rezolvat de Man (printr-o solicitare directa la presedintele Romaniei), circula o versiune mai incomoda pentru prezident. Presedintele CJ Maramures a fost la o intalnire cu alti presedinti de CJ, la Radauti. Ziua de vineri, cand au inceput problemele in judet, era inca la Radauti. Deh, un mic chef la Politia de Frontiera, structura profund pedelizata. A ajuns vineri seara in zona Borsa, avertizat de cei de la Remin, falanga pedelista. Mentionam ca nu a fost chemat de nimeni. Presedintele Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) este, in caz de calamitate, autoritatea cea mai mare in judet. Presedintele CJ este doar o rotita in acest angrenaj numit ISU. Altfel spus, Stefan Gonczi a fost la comanda, el a coordonat toata actiunea alaturi de comandantii de la Pompieri, Jandarmi, Armata, CJ etc.
La venirea lui Basescu, unii afirma ca Man ar fi spus ca rezolva el cu elicopterul Presedintelui Romaniei pentru transportul celor blocati pe Valea Vaserului. Interventia lui Man, spun unii, ar fi dus la o intarziere a aducerii celor blocati. Este evident ca elicopterul lui Basescu nu poate fi folosit in astfel de situatii. Lumea se fereste sa vorbeasca, dar un alt mit de-a lui Man sta sa pice.
Nicolae TEREMTUS
teremtus@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.