Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/delegatia-franceza.jpg)
Acord de cooperare semnat de Primarul Ovidiu Nemeș cu Primăria din St. Hilaire de Riez, Franța
Primarul municipiului Sighetu Marmației, Ovidiu Nemeș, a încheiat o convenție de cooperare cu Primăria orașului St. Hilaire de Riez, din Franța. La întâlnire a participat o delegație din orașul francez. Edilul sighetean, împreună cu membrii delegaţiei au convenit că cele două comunități au valori comune, precum democrația, conștienți fiind că relațiile între popoare sunt o sursă de pace și progres social.
În acest sens, cele două municipii, prin intermediul reprezentanţilor prezenţi la întâlnire, s-au angajat să promoveze schimburile între cele două comunități, atât la nivel educațional, al activităților care îi privesc pe tineri, cât și a celor care își desfășoară activitatea în administrația locală. "Aceste schimburi de experiență sunt ocazii de a asimila și a înţelege diferențele, dar și punctele care ne leagă, pentru a deveni astfel cetățeni conștienți și implicați în societate", scrie în acordul semnat astăzi de reprezentanții celor două comunități.