Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 22 Iunie , 2009
5 ani de puscarie, pentru dubla cetatenie
Cand vine vorba de drepturi, se strange si mai tare latul in jurul romanilor din Ucraina! Dupa problemele legate de invatamantul cu predare in limba materna si problema finantarii unor publicatii sau activitati culturale ale romanilor din dreapta Tisei, a mai explodat o „bomba mediatica”. Presa ucraineana a vorbit despre o initiativa legislativa care pedepseste dubla cetatenie cu 5 ani de parnaie. Proiectul de lege vizeaza in mod clar minoritatiile nationale: romanii, rusii si ungurii, mai ales ca, in ultima vreme, diferiti parlamentari au spus, de la tribuna Radei Supreme, ca „dubla cetatenie este interzisa”.
Mai mult, s-a propus ca problemele romano-ucrainene sa se discute in Rada Suprema, dar in sistem inchis. Si, de parca ordinele care condamna la moarte sigura invatamantul cu predare in limba materna nu erau suficiente, la un seminar desfasurat in perioada 9-10 iunie la Ujgorod, s-a propus infiintarea unor scoli duminicale in limba materna, pentru pastrarea limbii si a traditiilor. Anuntul a generat panica si nedumerire in randul comunitatii romanesti din dreapta Tisei, pentru ca aici functioneaza scoli normale cu predare in limba materna sau scoli mixte, asa ca astfel de scoli duminicale nu-si au rostul. Sau se incearca, voalat, transformarea scolilor normale in scoli duminicale?
Ioana LUCACEL
ioana@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.