Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Luni , 19 Octombrie , 2009
220 de ani de invatamant romanesc in dreapta Tisei
Romanii din satele din dreapta Tisei reusesc de foarte multe ori sa fie un adevarat exemplu pentru Romania in ceea ce priveste preocuparea pentru pastrarea culturii si traditiei strabune.
Un exemplu in acest sens este faptul ca, in 7 – 8 noiembrie, se va marca implinirea a 220 de ani de invatamant romanesc institutional la Apsa de Jos. De aceea, in localitatea cu populatie majoritar romaneasca din Ucraina se va aduna „crema intelectualitatii”. Evenimentul este organizat de comunitatea romaneasca din Ucraina si Uniunea Regionala a romanilor din Transcarpatia „Dacia”. „Manifestarile se vor desfasura pe parcursul a doua zile. Sambata va fi o masa rotunda, cu participarea reprezentantilor comunitatii romanesti din Ucraina si oaspeti din Romania. Discutiile vor avea loc pe tema invatamantului in limba materna. Aici vor fi invitati din Transcarpatia: presedintii de asociatii, primarii, directori de scoli si profesori, dar si persoane de la Odesa, Cernauti si Romania. A doua zi va fi un Simpozion, o expozitie de carte documente si fotografii, donatii de carte, din partea Asociatiei „Dacia” si a Consulatului pentru scolile romanesti din dreapta Tisei”, ne-a declarat Ion Botos, presedintele Uniunii Regionale „Dacia”. Tot in cadrul simpozionului vor avea loc si doua lansari de carte. Este vorba de „Romanii din Ucraina” a lui Ion Popescu, respectiv cartea lui Mihai Dan. „La sesiunea de comunicari din cadrul Simpozionului vor participa diverse persoane atat din stanga cat si din dreapta Tisei. Vor fi prezentate materiale despre evolutia invatamantului in limba romana, dar vor fi abordate si subiecte legate de problemele invatamantului din Transcarpatia, din Ucraina”, ne-a mai spus Botos. In prima zi a evenimentului sunt asteptati cel putin 30 de invitati, iar pentru a doua parte a manifestarilor se estimeza ca numarul acestora se va suplimenta cu 80 – 90 de persoane. Mai trebuie mentionat ca sunt asteptati si numerosi profesori pensionari, care si-au dedicat viata si activitatea invatamantului romanesc.
Mircea CRISAN
mircea@gazetademaramures.ro
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.