Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/160-de-ani-de-la-nasterea-pictorului-hollosy-simon.jpg)
160 de ani de la nașterea pictorului Hollósy Simon
Simon Hollosy s-a născut la 2 februarie 1857, la Sighetu Marmației și a murit la data de 8 mai 1918, la Teceu Mare, azi în Ucraina. A fost un pictor maghiar de origine armeană. Este considerat unul dintre cei mai importanți pictori adepți ai naturalismului și realismului în pictura secolului al XIX-lea. Hollósy a fost mai important și mai influent în activitatea didactică de profesor decât a fost ca artist.
Creația sa nu a fost prea numeroasă dar ca profesor a influențat pictorii care au activat în tabăra de creație artistică intitulată Școala de pictură de la Baia Mare, al cărui membru fondator a fost împreună cu pictorii István Réti, János Thorma și Károly Ferenczy în anul 1896. Activitatea lor la Baia Mare a fost una semnificativă la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea.
Cu acest prilej va fi vernisată expoziția de fotografie „ARTĂ PENTRU ARTĂ”, autor Florian Szabo.