Curs valutar
![Euro](/plugins/interface/gfx/eur.jpg)
4.5680 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Dolar american](/plugins/interface/gfx/usd.jpg)
4.0093 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
![Lira sterlină](/plugins/interface/gfx/gbp.jpg)
5.1744 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_up.jpg)
![Forint unguresc](/plugins/interface/gfx/huf.jpg)
1.4823 RON
![](/plugins/interface/gfx/exchange_down.jpg)
Recomandările Gazetei
Evenimente locale, concerte, teatru, expoziții, filme, cărțiNewsletter
Ultimele comentarii
bonta emese pe 29.02.2024 la 09:22
Domnilor ziaristi, sunteti intr-o grava eroare din nou, sunt in muzeu de pe vremea lui Ceausescu, domnul Alexa ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
G. Buju pe 16.01.2024 la 01:04
Felicitari lui !
Bun si de cinste Morosan !!
De mirare e ca polutucii din acelashhh aluat moroseni nu fac ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
Pompiliu Barbu pe 14.11.2023 la 16:08
Un om deosebit! De ar face fiecare roman pe sfert din ce a facut acest om Romania ar fi departe!
Nelu Botiș pe 29.09.2023 la 14:27
1. Stimate domnule Teremtus, cu tot respectul, vreau sa va comunic faptul ca Bonta Emese nu va respecta.
2. ![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/plugins/interface/gfx/2rightredarrows.jpg)
![](/images/news/medium/default.jpg)
Locuitorii comunei Coas au serbat in avans Ziua Nationala a Romaniei! Unul dintre motive a fost probabil si faptul ca localitatea a fost “decorata” din timp in culorile nationale, de Sabin Rat, primarul localitatii.
Evenimentul a urmat scenariul traditional al unui astfel de manifestari. Dupa o slujba religioasa de pomenire a eroilor neamului si un parastas, a urmat o scurta prezentare a semnificatiei istorice a zilei de 1 Decembrie si un program artistic pregatit de elevii din comuna. Primaria si Consiliul Local au depus apoi coroane la Monumentul Eroilor din localitate. Desi fusesera invitati la eveniment si reprezentantii Consiliului Judetean si ai Prefecturii Maramures, nici unul dintre acestia nu a fost prezent. “Conducerea CJ a fost prezenta la Alba Iulia, prefectul Bondi Gyongyike este la Cluj, iar subprefectul Gheorghe Achim are o sedinta”, a motivat primarul din Coas.
Micii artisti au fost rasplatiti dupa eveniment cu pachete donate de un sponsor “secret”. “Am primit sponsorizari de la mai multe firme, si am facut 300 de pachete in valoare de 300.000 de lei fiecare, pe care le vom imparti, tot intr-un cadru festiv copiilor, dar si familiilor nevoiase din comuna”, a declarat Sabin Rat.
Ioana LUCACEL
Comentariile celorlalți
Fii primul care adauga un comentariu in aceasta sectiune.
Comentează acest articol
Adaugă un comentariu la acest articol.